3 Eylül 2014 Çarşamba

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum (Müslümanlar için iğrenç kabul edilecek) gıda tüketiyorlar. Faizsiz, borç para bile vermiyorlar. Birine bir iyilik yapmak istediklerinde bunun için makul bir sebep arıyorlar. (yani içlerinden geldiği için ya da sırf Allah rızası için iyilik yapmıyorlar.)
Onlarda da secde var ama bunu ya ölmüşleri için ya da saygı duydukları birisi için yapıyorlar. Ayrıca ölmüşleri için yıl dönümlerinde sunular (ölünün sevdiği yemekleri) hazırlıyorlar (Budizm'in etkisi olabilir.) Başları sıkışınca da Allah'dan değil de ölmüşlerinden medet umuyor onlara dua ediyorlar.
Hal böyle iken onlara en uygun din hangisi olabilir?

Hıristiyanlıktaki "İnsan Tanrı" anlayışı hiç bir Ateist için makul görünmüyor. Bir Ateist; aşkın, her şeye gücü yeten her şeyi bilen her şeyi gören, duyan ve her şeye hükmedebilen, insandan çok daha öte bir Tanrı imajını bile kabul etmezken nasıl bir bedene hapsolabilecek kendileri gibi olabilecek bir "İnsan Tanrı" anlayışını kabul edebilir. Yani şahsen ben Ateist olsaydım en başta Hıristiyanlığı elerdim.
Hristiyanlıkta aile figürü arka plandadır. İncil'de evlilik pek teşvik edilmez. Hz. İsa'da evlenmemiştir. Hem Hz. Meryem'de evli değildir. Hatta evlenmeyip ruhban hayatı yaşamak daha erdemli bir harekettir. Hıristiyanlarda eve ayakkabı ile girmekte mahsurlu bir durum yoktur. Evlilik dışı ilişki de mümkündür. Bunun yanında alkol ve domuz tüketiminde de sıkıntı yoktur. İncil'e göre önemli olan ağızdan girenler değil ağızdan çıkanlardır. Yani sözlerine dikkat etmelisin yediklerine değil. Onlar da Hz. İsa'ya adaklar sunarlar. Mum yakarlar. 
Belki bu yemek ve ibadet serbestliği "sadece başı sıkışınca dua edecek bir Tanrı arayışı" derdinde olanlar için cazip gelebilir. Bu bana yeter diyen Koreliler Hıristiyan olabilir.

Budizm'de de bir "İnsan Tanrı" anlayışı hakim. Her ne kadar "Buda"yı tam olarak bir Tanrı olarak görmeseler de onu Tanrılaştırma eğiliminde oldukları aşikar. Budistler de Buda'nın önünde secde eder namazdaki hareketlerin çok ama çok benzeri hareketler yaparlar. Onlar için tespih de çok önemlidir. Onlarda da sunu anlayışı vardır. Bunu, Buda heykellerinin önünde yaparlar. Heykellerini ırmaklara götürür yıkar, temizler, süslerler. Budizm mistik bir harekettir. Dünya'dan el etek çekmeyi esas alır. İlginçtir, Buda çok şişman olmasına rağmen Budistler hep zayıftır.
Budizm Kore kültürünü etkilemiş gibi görünüyor. Koreliler'de, destansı hikayeler çok fazladır ve ahiret inançları olmadığı için de fıtrattan gelen sonsuzluk isteğini reenkarnasyona inanarak tatmin etmeye çalışırlar.
Bu durum onları Budizm'e yaklaştırmaktadır. Fakat pozitivist anlayışın ön plana çıktığı çağımız da Budizm, eskisi kadar inanma ihtiyacını karşılamamaktadır. Efsanelere kimse inanmıyor artık. Reenkarnasyonu ispat ise çok güç.

Gel gelelim İslam Dinine...
İslami aile anlayışı Korelilerle çok örtüşmektedir. Eve ayakkabı ile girmemeleri, erken uyanma ve çalışmaya önem vermeleri İslamla %100 uyumludur. Koreli bayanların tesettüre çok yakın olduklarını da söyleyebiliriz. "İman Tahtalarını" korumak da özenliler. Bir tek bacak dekolteleri var :) 
Bir Ateist eğer bir Tanrı'ya inanacaksa inanacağı en mükemmel Tanrı, Müslümanların inandığı Tanrı'dır.
Fakat içki, domuz eti ve faiz yasağı Korelilere ağır gelebilir. 
Korelileri cahiliye dönemindeki Araplarla karşılaştırınca eğer onlardan Ali'ler Ömer'ler Osman'lar çıktı ise bunlardan neden çıkmasın diye düşünüyor insan. Onlar da putlara secde eder onlara sunular sunar onlardan medet umardı. İçki içer, faizi normal kabul ederlerdi. Ama hepsinden vazgeçtiler. Koreliler neden vazgeçmesin?


Bence Korelilere İslam çok yakışır. Hem ne yakışır.. 

(Bu yazıyı okuduktan sonra bir Koreli ancak şu cümleleri kuracaktır : )


ve mutlu son şöyle olacaktır :


1 yorum:

  1. Anam besleme çekiyor ya bu kız.Bence bunların İslam dan baya haberleri var.Bir dizide daha rastlamıştım.

    YanıtlaSil

Google+ Followers