Ana içeriğe atla

Bülent Arınç Abim

Siyaset yalan ister, yalakalık ister,  ikiyüzlülük ister. En azindan biz öyle olduğunu zannediyoruz ki vaka da zannımızla paralel.. Gördüğüm birşey var ki bu nitelikleri bünyesinde barındırmayan bir isim Bülent Arınç. Bülent Arınç'ı değil Gökçek'e, Cumhurbaşkanına değişmem. O birşey diyorsa bir durup düşünürüm. Bilip de susmak suçtur bilirim. Bülent Arınç'tan doğru bildiğini her zaman ve zeminde beklemeden gizlemeden açık açık konuşmasını isterim. Ona bu yakışır.Bu anlamda beni hayal kırıklığına uğrattığı tek nokta var. O da nefsini yolundan idealinden daha değerli görmesidir. Bu durumu Hz. Ali kıssası üzerinden izah edeyim. Hz. Ali yanılmıyorsam Hayber Gazvesinde bir Yahudi ile savaşmaktadır. Tam onu öldürecekken Yahudi, Hz Ali'nin nefsine ağır gelen bir şey yapar. Hz. Ali'de adamı bırakır ve dönüp gider. Adam arkasından şaşkın bir  halde bakarkeN "neden beni öldürmedin" diye sorar. Hz. Ali: "Az önce seninle Allah için savaşıyordum ve seni öldürürsem Allah için öldürecektim ama sen öyle bir şey yaptın ki bu nefsime ağır geldi. Artık seni öldürürsem kendim için öldüreceğim. Ve ben bunu yapmak istemem" buyurur.
Ben, Bülent Arınç abimin Allah için o makamda olduğuna,  belli idealler uğruna gayret ettiğine inanan biriyim. Onun samimiyetine güveniyorum. Ama o, adaletsizliği, adam kayırmayı,  Liyakatsizliği gördüğü halde bunca zaman susup bugün kendi nefsi için böyle açıklamalar yapınca gözümdeki imajını zedeledi. Üzüldüm. Neden bunları söyledi diye değil neden şimdiye kadar söylemedi diye üzüldüm.
Bugün, yaptıklarından parti zarar gördü diye değil enaniyetini besledi diye nefsi için bunu yaptı diye pişman olmasını beklerim.
Ve eğer birşeyleri açıklayacaksa ki bence açıklamalı, inandığı doğrular uğruna bunu yapmalı kendi için değil.
Temiz siyaset yoktur belki ama temiz siyasetçi olmalı. 
Onları bu noktaya getiren samimiyetleri ve iyi niyetleriydi, onları bu noktadan götüren de çıkarları uğruna hakkı ve adaleti savunmaktan vazgeçmeleri olacaktır. 
Adına yakışır bir parti ve İdeallerine yakışır milletvekilleri olmaları ümidiyle..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))