Ana içeriğe atla

YAZ'IN ÖYKÜSÜ

Yaz'ın öyküsü..
Dizi olanından bahsetmiyorum. Bildiğin şu sıcak daha da sıcak olacak yazın öyküsünden bahsediyorum. Yaz'ın öyküsü her sezon aynıdır aslında. Başrolde gidenler ve gidenlere ev sahipliği edenler vardır. Göçebe kültürümüzün değişmez adeti olan tebdil-i mekanda ferahlık ilkesi her yaz istisnasız sahnededir.
Genelde zamanında doğudan batıya göç eden insanoğlu, memleket özlemini yaz aylarında gidermektedir. Doğudan bir türlü göç edememiş insanoğlu ise batıdan gelen akraba-i talukatı ağırlama görevini üstlenmektedir.
Bu nedenledir ki doğuda yaz,  çok şenlikli geçer. Hep bir gürültü ve curcuna halinin hakim olduğu yaz günlerine mutlaka bir düğün ya da sünnet sıkıştırılmıştır.
- Ooo sen ne kadar büyümüşsün öyle, genç kız olmuşsun gibi diyaloglar sıkça tekrarlanır.
Çok şükür yazları %100 doluluk oranı ve müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemle rakiplerimizin çok önünde bir yerlerde, üstün hizmet madalyasına aday adayıyız..
Bizim yazın öyküsü böyle..
Sizin,  Antalya sahillerinde plajda güneşlenme sahnelerine sahip bir öykünüz varsa bilemem tabi :-)

Yorumlar

 1. O eski Erzurumu özledim.
  +batı-l da yazlar.. Nasıl özetlenir bilmiyorum.
  Bir kelimeyle anlat dersen iyi derim
  İki kelimeyle anlat dersen iyi değil derim
  Demiş şair

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))