Ana içeriğe atla

Yarın Okullar Tatil mi?


İstanbul'a kar yağıyor..
Öğretmenler odasındaki muhabbet:
- Ömrü hayatımda hiç bir yılbaşına karlı girmedim, kar yağsın istiyorum.
- O da bir şey mi ben Hataylıyım, karı ilk kez İstanbul da gördüm.
- Ben de Erzurumluyum ve ilk kez karsız bir kış gördüm.

Evet ilk kez karsız bir kış gördüm. Eylül'den Haziran'a kadar beyaz gelinliği ile hava atan caka satan memleketimden ayrı ilk kışım. Ben ki soğuğa ve kara alışmışım, etrafımda olup bitenler bana çok acayip geliyor. İnsanların tepkilerini ve muhabbetlerini dinleyince uzaydan gelmiş gibi hissediyorum. 
Bugün sırf kar yağıyor diye ders işleyemedim. Okulda bir bayram havası. Bağrışmalar, çığlıklar..
Ve yerde azıcık kar.. Hatta daha yere düşmeden eriyen karlar var.. Bu neyin sevinci Allah'ım diyorum. Anlayamıyorum.
Muhabbet şöyle devam ediyor:
-Yarın kesin tatil okullar..
-Daha şimdiden acayip trafik var..
-Hadi ya şu kadarcık karda? Yok artık..


Şimdi Erzurumda olmak vardı. Sobanın üstünde sular kaynardı. Fırına da patates atardık. Üzerimde üç hırka, bir battaniye sobanın kenarına kıvrılıp yatardım. O uykunun tadı hiç bir şeyde yok. Hani ben sıcacık bir yuvada büyüdüm derler ya işte o yuva bu yuva.. 

Şimdi Erzurumda olmak vardı. Pazarcılar donmamak için dev ateşler yakardı. Çocuklar kardan evler yapardı. Bir de leğen alırdık yanımıza, şöyle yüksekçe bir yere çıkar kayardık.. 

Buralarda kar yağınca tatil oluyormuş.. Her an benim için bir ilk daha yaşanabilir. Beklemedeyim.. :))

Yorumlar

  1. Barajlar yapıldıktan sonra eski kışlar kalmadı :(
    Gerçi birkaç yıldır gitmedim ama enson öyleydi. O sobalı sıcak yuva cidden bulunmuyor, aha Bursada donuyorum doğalgazdan :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))