Ana içeriğe atla

Her Hayır da bir Hayır Vardır


Hayır diyememe özürlü isen bu yazıyı iyi oku :))
Geçenlerde sınıf rehber öğretmeni sıfatıyla çocuklara "hayır" diyebilmeyi öğreten bir etkinlik yaptırdım. Etkinliği yaparken fark ettim ki ben de aynı dertten muzdaripmişim de bilmiyormuşum. İnsanlara hayır diyememek çoğu zaman çok yıpratıcı olabiliyor. Ben de kalkıp gittim ve okul rehber öğretmeninin kapısını çaldım. Durum böyleyken böyle dedim. Ortam bir anda farklı bir atmosfere büründü. Az kaldı çocukluğuma iniyorduk ki "terapi havasından çıkıp muhabbet moduna mı girsek dedim?"..
Zira bu durumun bu kadar geren bir durum olacağını tahmin etmemiştim. Gerçi sonrasında kendini daha fazla sorguluyor ve çözüm yolları aramaya başlıyorsun ve rahatlıyorsun. Bir nevi iç sesinin volume'nü yükseltmek gibi bir şey bu. 

Bu hafta boyunca izlediğim filmlerde okuduğum kitaplarda kendimi görür oldum. Kendi kendimi tedavi sürecine girdim. Önce masumane ama yapmak istemediğim bir durum için gelen teklife "bugün bunu yapmasak olur mu?" dedim. Elbette bunu söylerken gerçekten çoook zorlandım. Uygun cümleleri bulmaya çalıştım filan.. Ardından bugün, yanlış olduğunu düşündüğüm bir durumla ilgili "sen yapar mısın?" teklifi aldım. Ve "benim prensiplerim var, asla böyle bir şeyi yapmam" dedim. Sonra içimden kendi kendimi alkışladım. Havai fişekler filan :)) İşin ilginç tarafı, bu isteğin bana terapi yapan rehber öğretmenle alakalı olmasıydı :)) buna tevafuk mu dersiniz ne dersiniz bilmem ama büyük senaryonun tuhaf kurgularından biriydi benim için. Gülümsetti..

İşte görmek istediğim ben buyum. Kimseyi kırıp üzmemek adına kendi kendini, inançlarını, doğrularını kırıp döken kişi ben olmamalıyım..  Siz de olmayın. Yapmak istemiyorsanız "Hayır" deyin..

Yorumlar

  1. Sizin adınıza sevindim. Ben biraz daha sert bir mizaca sahip olduğum için biraz da yaş aldıkça kelimeler daha hoyratça çıkıyor Dudaklardan :) Kokrmuyorum kırıp dökermiyim diye telafısını üzdüysem yaparım diyorum. Özrümü dilerim . Ama istemiyorsam direk karışmayın diyorum :)) Ben fenayım sanırım :) hahahhah

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yok estağfurullah.. Gerektiği zaman "hayır" demekten daha hayırlı bir şey yok bence.. Diyememek daha fena. Sizi tebrik ederim :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))