Ana içeriğe atla

Ayla Çelik Bağdat Şarkısı


Şarkıyı ilk dinlediğimde "olmuş bu" dedim. "Türkan" kadar olmasa da modern şarkılar arasında sözlerinden anlam çıkarılabilen nadir eserlerden olması büyük bir artı bana göre. Son bir haftadır okulda çocukların dilinden de düşmediğini görünce olmakla kalmamış tutmuş da anladım. Yani hem popüler hem kalbur üstü bir eser olmuş. E ne diyelim vatana millete özellikle de yeni evleneceklere hayırlı uğurlu olsun.  Güle güle kullansınlar, ilk dans müziklerini..

Şarkı iyi hoş ama yeni neslin üzerine XL.. Yeni nesil ne bilsin Kerem'i Aslı'yı, Ferhat'ı Şirin'i.. Hadi onları bir şekilde bildi duydu da Bağdat'ı ne bilsin. O eski Bağdat'ı. Kan revan içindeki değil. İlim irfan içindeki Bağdat'ı ne bilsin bu nesil. Hani Moğollar kütüphanesindeki kitapları katletmeseydi belki de beş yüz sene daha önde bir bilgi birikimimizin olabileceğini ne bilsin. Sora sora Bağdat bulunacağını, Ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmayacağını ne bilsin yeni nesil. 

Youtube'da şarkı ile ilgili yorumları okurken bir arkadaşın "Bağdat ne alaka?" yazdığını gördüm. Dayanamadım cevap yazdım. "Aşığa Bağdat Sorulmaz" diye bir atasözümüz var ona ithafen olsa gerek dedim. Bir başka arkadaş "Aşığa Neden Bağdat Sorulmaz?" yazarak olayın derinine inmek istemiş. Amme hizmetidir dedim üşenmedim bir iki hikaye salladım. Ya tutarsa :))

Hikayeler şöyle;

Birincisi, "sora sora Bağdat bulunur" atasözünün devamı niteliğindedir. Herkese "Bağdat nerede" diye sorulur da aşık adama sorulmaz. Çünkü aşık adamın aklı havada olduğu için sorulara mantıklı cevaplar veremez. 

İkincisi ise Bağdat bir zamanlar ilim ve medeniyet şehriydi. Tasavvuf ehli bilimden ziyade olaylara aşkla baktığı için onların Bağdat'la işi olmaz anlamındadır. 

Bence ikisi de mümkün. Ama şarkıdaki mantık bu iki şıkka da uymuyor. Ayla Çelik'e göre aşık, gözü kapalı bile Bağdat'ı bulabiliyor. Sanırsın Bağdat değil de Roma'dan bahsediyor.

Hem ne varmış, bu devirde ben de gözü kapalı Bağdat'ı bulurum. Marifet, Ferhat'ın eve su getirmek için damacana şirketini aramak yerine dağı delmek zorunda kaldığı dönemde bulmaktaydı. (Trafi uygulaması sağ olsun elim ayağım gözüm gibi, nereyi sorsam eliyle koymuş gibi buluyor, üstüne bir de oraya nasıl ulaşacağıma dair ip uçları sunuyor.  Dı nıp Dını nıp.. Tanıtıcı reklamımı da yaptıktan sonra konuya döneyim.) Ben Leyla'yı, Mecnun'u, Kerem'i, Aslı'yı, Gözü kapalı Bağdat'ı bulanı bilmem ama Arşınsız da Haleb'in yol mesafesini hesaplayabilirim :)) 
Hodri Meydan!!!

Yorumlar

  1. Tmm da hocam link vermemişsin😵

    YanıtlaSil
  2. 35 milyon izlenmiş, herkes biliyordur diye düşündüm :))

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))