Ana içeriğe atla

Keramet Kimde?Keramet Kavukta mı?

Bundan yıllar yıllar önce "hoca, hoca.. şuncacık yazıyı nasıl okuyaman? başındaki kavuğundan utan!" diyen densizlere "keramet kavuktaysa al da sen oku o zaman" diyen hoca favorimsin, Bugün yaşıyor olsan takip listemdeydin.

Şekilcilik başa bela.. 

Yine bundan yıllar yıllar önce diyanette gönüllü hocalık yapmak istemiştim de "yeterlik belgeniz olmadan olmaz" demişlerdi. Aradan bir sene bile geçmeden istedikleri belgeyi alıp yeniden kapılarını çaldığımda "hocam hoşgeldiniz" diye buyur etmişlerdi. Halbuki o günle bugün arasında hiç fark yoktu. Ben yine aynı bendim. 

Sonra aradan yıllar yıllar daha geçti. Bu sefer de öğretmen ben oldum ama "aday öğretmen" ben!!
Ne kadar sorun yaşadıysam aday öğretmenliğimle ilişkilendirildi. Bugünün dünden pek de bir farkı yokken, ben yine aynı öğretmenken çok az bir zaman sonra inşallah "asil öğretmen" olacağım. Bakalım o zaman neler değişecek? 

Aldığım belgeler ile beni değerlendiren insanlara yine hocamdan favladığım bir hareketle cevap vermek, çıkarıp kürkümü (aldığım belgelerimi yani) "ye kürküm ye" demek istiyorum. 

İnşallah yani.. 

Yorumlar

 1. Şekilcilik memleketimizin olmazsa olmazı demirbaşıdır. Bir süre sonra zaten yorgun düşer insan yorulmaktan kasıt bedenen değildir. Kafa olarak anlatım olarak kelimelerden yorulmuştur. Umarım istediğiniz Öğretmenliğe kavuşursunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim: En zoru, sürekli kendini birilerine ispatlamak zorunda olmak.

   Sil
  2. Evet evet hep anlatmak tekrar tekrar :( Bazen böyle bir kal geliyor bana,da anlatma kısmında İnşallah her şey yolunda olan hayatlardan oluruz iyi düşünelim iyi olsun :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))