Ana içeriğe atla

Pembe Minibüs

Nabrut'un blogundaki Feminizm'le ilgili yazı vasıtasıyla Turşu Blog'la tanıştım. Blogda feminizmle ilgili bir kaç yazı mevcut. Sanırım bundan sonra da bu konuyla ilgili yazılar yayımlamaya devam edilecek. Blogda çok da yeni olmayan bir konudan bahsediliyor. Pembe Minibüs. Bu konuya başlarda çok olumlu bakarken (17-19 yaşlarında) yaş ilerledikçe görüşlerim değişti.
Yeni görüşlerimi Turşu Blog'da yorum olarak paylaştım bir de kendi bloğumda paylaşayım istedim."Hem feministim hem Müslüman.." 
Yok böyle bir memleket! 
Çok şükür sadece Müslümanım. 
Üstelik; bir yılda, ortalama bir ayı otobüste geçen bir Müslümanım. Buna rağmen pembe minibüs uygulamasının karşısındayım. Aslında bir alternatif olarak sunulmasında mahsur görmüyorum ama bu ayrıştırmanın bir sonunun da olmayacağını düşünüyorum. Allah'ın kadını ve erkeği bir dünyada yaratmasına karşılık insanların bu dünyayı birbirinden ayırma çabalarına anlam veremiyorum. "Madem ayrı ayrı daha mutlu olacaktık, keşke biri Harem öteki Selam olan iki dünya olsaydı da sorun kökten çözülseydi" diye düşünmeden edemiyorum. 
"Muhafazakar Müslüman" genç kardeşlerimin karşı cinse karşı ördükleri o sert duvara da anlam veremiyorum. Birbirlerine öcü gibi bakan bu iki cins, bastırılmış duygular sonucu mu oluşuyor bilemiyorum. Teşbihte hata olmaz, "kedi ulaşamadığı ete mundar der" ya bizimkisi o hesap. Ayıptır, günahtır diye diye araya aşılamaz uçurumlar, geçilemez sıra dağlar dikiyorlar. Sonra hem Müslüman hem feminist oluyorlar. Kadınla erkeği birbirinin elbisesi yapan bir dine hakarettir bu. Neyse bu mevzu derin biz yine diğer mevzuya dönelim.

Pembe minibüs mevzuna.
Bence, sorun minibüslerdeki karşı cinslerin birbiri ile münasebeti değil. Sorun, minibüslerin insani taşıma şartlarını taşımaması. Mevcut taşıma şartları hem insani değil hem İslami değil. Öyle bir taşımacılık anlayışı ki kimin eli kimin cebinde belli değil. Sonunda akraba olma garantili ulaşım hizmeti.Ayakta yolcu uygulamasına son verilirse, tıklım tıkış taşımacılık bitirilirse minibüsün renk problemi de kökten çözülür. İnsani ve İslami olan budur. Birlikte ama mesafeli.  
Böylece yalnız taciz değil hırsızlık, kul hakkına girme, başkalarını rahatsız etme gibi suçların oluşumu da engellenebilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))