Ana içeriğe atla

Bu Memlekette Öğretmen Olmak


An itibari ile Kpss çalışmalarımı durdurdum. Azıcık gayretim, birazcık hevesim vardı onu da bitirdiler. Ümitlerimi tükettiler. 

Arkadaş, ekmek aslanın ağzında olsa alması daha kolay olurdu. Şimdii ekmeği gösterip gösterip çekiyorlar, verip verip geri alıyorlar. Neredeyse emeklilik yaşı gelmiş insanlar hala iş arıyor. İş bulsa bile yine de Maslow'un güvenlik ihtiyacı basamağını atlayamıyorlar. Her an işlerinden olma tehlikesi ile yaşamaya devam ediyorlar.

Bunu neden anlatıyorum? 
Öğretmenler için oluşturulan yeni atama yönetmeliğine acayip gıcık oldum da ondan. Şekil A'da olduğu gibi 5 yıl İlahiyat fakültesinde okumuş 3-4 yıl Kur'an Kursu eğitimi almış yetmemiş Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünde çift anadal yapmış, yaş 35 yolun yarısına ramak kalmış ama hala bunlar yetmez önce bir kpss'ye gir sonra aday öğretmen ol orada da 3 sözlü bilmem kaç yazılı sınav yapalım onları da geç ki sana öğretmen oldun diyebilelim diyenler var. Demeyin kardeşim bana öğretmen demeyin. 

Sağlık meslek lisesini bitirene hemşire diyin, polis yüksek okulunu bitirene polis diyin ama 2 üniversite bitiren formasyon alan kpss'den 85 alıp da hala kimseye yaranamayan adama öğretmen demeyin. 

Yok arkadaş, ben evimin hanımı çocuklarımın anası olayım en iyisi. Sınanmaktan yoruldum. Ruyalarımı optik okuyucular süslüyor. Sürekli boşluk dolduruyor, çoktan seçiyorum. 

Bilseydim 2.500 lirayı dershaneye yatıracağıma milletvekili aday adaylığına yatırırdım. Orada ilkokul mezunu olmak yetiyor, orada aday vekillik diye bir şey de yok. Orada 4 yılın sonunda 7.000 lira maaşla emeklilik var. Orada ara sıra el kaldır indir yapıyorsun diğer zamanlar full yatıyorsun.  Geç oldu ama fark ettim ben yanlış yere yatırım yaptım. 

Bu memlekette öğretmen olunmaz.

Yorumlar

 1. 85 ile atanamadın mı :/ Rabbim yardımcın olsun

  YanıtlaSil
 2. Yok ben değil ama 85'le atanamayan çok tanıdığım vaR :) Allah herkesin yardımcısı olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benden kendinden 3. tekil olarak bahsettin sandım :)

   Sil
 3. Metnin bir kısmı benle ilgili diğer bir kısmı ise benim gibi olanlarla :-) ortaya karışık yaptım.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))