Ana içeriğe atla

İlahiyat Kazananlar Buraya

İlahi hayat sen ne güzelsin :)

İlahiyat yalnızca bir bölüm değildir. İlahiyat, ilahi bir hayatın kapısı mesabesindedir. O kapıdan girdikten sonra çıkmak istemezsiniz. İsteseniz de çıkamazsınız. Kapının ardından sizi uçsuz bucaksız bir umman bekler. Önce yüzme öğrenmelisiniz. Yüzdükçe yüzmek isteyeceksiniz. Derinleri merak edeceksiniz, yüzmek yetmeyecek dalmayı arzu edeceksiniz. "Fazla da dalma, kafayı yersin AlimAllah" sözleri karşılayacak sizi. "Acaba?" diyecek ürkeceksiniz. Ama dalmanın zevki bütün soru işaretlerini eritecek. Bazen suyun yüzüne çıkacak, adaları seyredeceksiniz. Uzakta bir kara var bileceksiniz fakat karaya ulaşmanın zorluğunu göreceksiniz. 

Su altı dünyası sizi çok şaşırtacak. Gördüklerinize inanamayacaksınız. Bir gün her şey yalanmış gibi gelecek, bir diğer gün hakikati karşınızda bulacaksınız. Şüphe katığınız olacak. Yedikçe yiyeceksiniz. Mütemadiyen "iyi ki buradayım" diyeceksiniz. Pişman olmayacaksınız. Yalnızca zaman geçtikçe "tadınız tuzunuz biraz kaçacak." Yüzmek bedeninizi yoracak. Dinlenmek isteyeceksiniz. Yüzmek iyi hoş da ya uçmak? Uçmaya ne zaman geçeceksiniz? 

Bu bölümü okuduktan sonra ayaklarınız yere daha sağlam basacak, umman da daha rahat yüzeceksiniz, ormanları daha sakin gezeceksiniz ama hiç bir zaman uçamayacaksınız. Uçacak kanatlarınız gerçeklerin darbeleri ile kırılacak, yaralarınız yine o gerçeklerin merhemi ile sarılacak. 

Ummandan karaya çıktığınız gün "denizden çıkmış balığa" döneceksiniz. Karada yaşamak haram gibi gelecek. Çoğu zaman nefes almakta zorlanacaksınız. Ama yeni hayatınıza alışmanız çok zaman almayacak. Ummanda yaşadıklarınız kalbinizin bir köşesinde kırık kanatlarınız iki yanınızda topallayarak da olsa yürümeye devam edeceksiniz. Uçmayı, yüzmeyi hatta belki eskisi gibi yürümeyi dahi çok özleyeceksiniz ama hiçbir şey o kapıdan girmeden öncesine dönmeyecek.

Kapıdan girerken besmele çekmeyi sağ ayakla girmeyi unutmayın. Çıkmak içinse çok acele etmeyin. Ummanın tadını çıkarın. Zira kara çok kara..

Yorumlar

  1. Bir yılımı ilahiyat bölümünü kazanmak için verdiğim halde yine de kazanamadım bu sene. Yazıyı görünce de canım acıdı biraz.Zira çok istediğim bir bölümdü. Umarım gidenler tadını çıkarır.Çünkü ben kıskançlıktan çatlıyorum :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnşallah sana da nasip olur. Umudunu kesme. 😊

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))