İlahiyat Kazananlar Buraya

İlahi hayat sen ne güzelsin :)

İlahiyat yalnızca bir bölüm değildir. İlahiyat, ilahi bir hayatın kapısı mesabesindedir. O kapıdan girdikten sonra çıkmak istemezsiniz. İsteseniz de çıkamazsınız. Kapının ardından sizi uçsuz bucaksız bir umman bekler. Önce yüzme öğrenmelisiniz. Yüzdükçe yüzmek isteyeceksiniz. Derinleri merak edeceksiniz, yüzmek yetmeyecek dalmayı arzu edeceksiniz. "Fazla da dalma, kafayı yersin AlimAllah" sözleri karşılayacak sizi. "Acaba?" diyecek ürkeceksiniz. Ama dalmanın zevki bütün soru işaretlerini eritecek. Bazen suyun yüzüne çıkacak, adaları seyredeceksiniz. Uzakta bir kara var bileceksiniz fakat karaya ulaşmanın zorluğunu göreceksiniz. 


Su altı dünyası sizi çok şaşırtacak. Gördüklerinize inanamayacaksınız. Bir gün her şey yalanmış gibi gelecek, bir diğer gün hakikati karşınızda bulacaksınız. Şüphe katığınız olacak. Yedikçe yiyeceksiniz. Mütemadiyen "iyi ki buradayım" diyeceksiniz. Pişman olmayacaksınız. Yalnızca zaman geçtikçe "tadınız tuzunuz biraz kaçacak." Yüzmek bedeninizi yoracak. Dinlenmek isteyeceksiniz. Yüzmek iyi hoş da ya uçmak? Uçmaya ne zaman geçeceksiniz? 


Bu bölümü okuduktan sonra ayaklarınız yere daha sağlam basacak, umman da daha rahat yüzeceksiniz, ormanları daha sakin gezeceksiniz ama hiç bir zaman uçamayacaksınız. Uçacak kanatlarınız gerçeklerin darbeleri ile kırılacak, yaralarınız yine o gerçeklerin merhemi ile sarılacak. 


Ummandan karaya çıktığınız gün "denizden çıkmış balığa" döneceksiniz. Karada yaşamak haram gibi gelecek. Çoğu zaman nefes almakta zorlanacaksınız. Ama yeni hayatınıza alışmanız çok zaman almayacak. Ummanda yaşadıklarınız kalbinizin bir köşesinde kırık kanatlarınız iki yanınızda topallayarak da olsa yürümeye devam edeceksiniz. Uçmayı, yüzmeyi hatta belki eskisi gibi yürümeyi dahi çok özleyeceksiniz ama hiçbir şey o kapıdan girmeden öncesine dönmeyecek.

Kapıdan girerken besmele çekmeyi sağ ayakla girmeyi unutmayın. Çıkmak içinse çok acele etmeyin. Ummanın tadını çıkarın. Zira kara çok kara..

Yorumlar

 1. Bir yılımı ilahiyat bölümünü kazanmak için verdiğim halde yine de kazanamadım bu sene. Yazıyı görünce de canım acıdı biraz.Zira çok istediğim bir bölümdü. Umarım gidenler tadını çıkarır.Çünkü ben kıskançlıktan çatlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah sana da nasip olur. Umudunu kesme. 😊

   Sil
 2. Ay abla İnşaAllah bana da nasip olur İlahiyat okumak 😊
  Sevgiler✨

  YanıtlaSil
 3. Hasan Özçelik14 Ekim 2017 15:19

  Anadolu son sınıfım nakli ilimler alt yapim yok sizce eğer nasip olurda kazanırsam sıkıntı yaşar mıyım yoksa açığımı hazirlikta kapatabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Peygamberimiz (sav) "her çocuk fıtrat üzere doğar.." buyurmuştur. Yani aslında doğuştan tek alt yapıya sahip olduğumuz alan ilahiyat. İlahi ilimlerle meşgul olmak bir nevi özümüzde var olanı hatırlama eylemi. Korkmayın. Siz yeter ki isteyin Allah kolaylaştıracaktır.

   Sil

Yorum Gönder