İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 


En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.


İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet programlarını izlemeye talip olmalısınız. Yeri gelicek Nihat Hatipoğlu'nu yeri gelicek Yaşar Nuri Öztürk'ü temsil eden hocaları dinleme seansı yapacaksınız. Uyku problemlerine çözüm getiren felsefe dersleriniz olacak. Rüyalarınızı Platon'un İdealar alemi süsleyecek. Yeri gelecek en hararetli tartışmaların içinde kendinizi bulacaksınız. Muamma olan ise: Tartıştığınız konuları hayatın hangi alanında kullanacağınız. 


Okulun ilerleyen yıllarında yalnızlığa yelken açacaksınız. Sizin gibi düşünen sizin gibi konuşan ve sizin gündeminize sahip tek bir Allahın kulunu mumla arasanız yine de bulamayacaksınız. Şöyle bir insanları gözlemleyip "bunlar ne yapıyor Allah aşkına" diye kendi kendinize çok soracaksınız.


Tarihten felsefeye resimden müziğe hukuktan sosyolojiye,  psikolojiye her bir alanda bilginiz olacak. Her şeyi bilmenin hiç birşey bilmemek olduğunu böyle tecrübe edeceksiniz.


Hayatınızın her anında ve her mekanında kitaplar olacak. Elbise dolabınızı bile kitaplar dolduracak. Her ders için en az beş kalın,  baya kalın. çok kalın kitap okuyacaksınız. Okuyacağınız kitaplardan bir kaç fotoğraf yazının sonunda bulabilirsiniz. 


Yazı yazarak çalışanlardan iseniz sağ kolunuzu kaybedebilirsiniz. Okulun sonuna doğru gözlük kullanmaya da kendinizi hazırlarsanız iyi edersiniz.


Daha çok şey var da bu kadarı sizi vazgeçirmeye yeter de artar bile zannımca :)

Evet rakiplerimi eleyecek somut belgeleri de ekledim mi bu iş tamam :)


Yorumlar

 1. ve sanırım en önemlisi İlahiyat'a başlamadan önce sağlam ehli sünnet ve'l-cemaat itikatlarına sahip olmak. ve hangi itikatlar sahih hangileri ile sizde bir yaşar nuri yapılmak istiyorsunuz bunun ayırımına varabilecek birikim. yanılıyor muyum?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısın.. Farkındalık şart. Gerçi İlahiyat Fakültesini, Kur'an kursu zannedip gelenler bir kaç ay içerisinde durumun hiç de öyle olmadığını tecrübe edeceklerdir. Yani farkındalıksız gelseler de çok çok farkındalıklı gidecekleri kesin. Hem de ne gereksiz farkındalıklarla..

   Sil
 2. Hep aklımı kurcalar bu ülke neden hep yerinde sayar diye.
  Okuyunca bunun cevabı bulunuyor mu? Bulunuyor diyeceksin, lâkin niye yerinde sayıyor hâlâ bu kadar okul/okuyan varken?

  Benim tespitlerimden biri, okuyanların "kâğıt prangalardan(kitap)" kurtulamıyor oluşlarıdır.
  Hayatın bu prangalarla örtüşmediğini görenler ya hayattan, ya prangadan kurtarıor kendini. Sonrası mâlûm, yassı balık yan gider, herkes nasılsa onlara ayak uydurayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hep şöyle söylerim: Okul, okumaya engeldir.
   Eğer okul oluyorsanız okumuyorsunuz demektir. Vizeydi finaldi derken kitap okumaya fırsat bulamazsınız. Okuduklarınız. Okumak istedikleriniz değil okumaya mecbur olduklarınızdır, zorla okunan kitaptan ise kimseye hayır gelmez.
   Gün gelir de bir gün öğrencilikten yeniden talebeliğe terfi edersek bu ülke o zaman olduğu yerde saymaz. Çünkü öğrencilik öğretilenleri öğrenme işidir. Talebelik ise ilmi talep etme öğrenmeyi isteme, sırf istediği için okuma işidir

   Sil
 3. merhaba ben sağlık lisesi son yıla geçiş yaptm seneye stajım var fakat ben sağlık deil baştan beri ilahiyat istiyorum ne yapmalıyım nasıl yapmalıyım zorlanır mıyım kafamı devamlı bunlar kurcalıyor ama sağlık okursam ibadetlerimi düzgün yapamam lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim ilahiyat okumak demek ibadetlerinde daha hassas olacağın anlamına gelmez. İlahiyatı kuran kursu gibi düşünmek yanlış olur. Bununla birlikte istemeden okudugun bir bölüm isteyerek okudugun bir bölümden çok çok çok daha zor gelecektir. Neyi okumak istiyorsan onu okumalısın. İlahiyat okumanı tavsiye ederim. Ardından bir de sağlıkla ilgili bölüm okuyabilirsin. İstersen herşey mümkün Allah'ın izni ile..

   Sil
  2. kardeşim bu tamamen sana bağlı eğer kendini bu bölümü okuduktan sonra vatana millete ümmete faydalı bir bilgi verebilirim diyorsan düşünme çok huzurlu ve mutlu bir hayatın olur.ama eğer sadece kendini ve ya parayı düşünüyorsan hiç gitme.ben ilah
   yat okuyorum hayatımın en zor en sıkıntılı günlerini yaşıyorum sürekli ikilem arasındayım kendimi fayda verecek biri olarak görmüyorum.yani bu bölüm çok fedakarlık isteyen bir bölüm eğer fedakarsan ve gerçekten hizmet edebileceğini düşünüyorsan hiç düşünme git ilahiyata.zaafın varsa karı kıza boş vakite boş işlere namazını aksatıyorsan çok sıkıntıya girersin.sürekli düşünürsün.

   Sil
 4. Merhaba öncelikle bir kaç sorum olucak müsadenizle.Ben meslek lisesi mezunuyum ve ilahiyat tercih etmek istiyorum.Arapça hiçbir altyapım yok.Çok çalıştım ve Lysden inşallah 400 üstü bekliyorum okul puanı ile beraber.Sizce arapça bilmemek çok sıkıntı yaratırmı ? Son olarakta ben Karl Marx , George Orwel vb. Okumayı çok severim.İlahiyatta ki ortamı bilen biri olarak siz oradaki kişilerin gerçekten SORGULAMA VE DÜŞÜNME boyutunu nasıl değerlendiriyorsunuz.Uydurulmuş ve indirilmiş dinin farkındalığı yaşanıyormu ? Çok tesekkur ederim hepsinin cevabını bekliyorum. Çok sağolun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle hangi fakülteyi okursanız okuyun o alanla ilgili bir çok eksik bilginiz olacaktır elbette. Arapça bilmemek de bunun gibi bir durum. İlahiyat Fakültelerinin çoğunda Arapça hazırlık sınıfları mevcut. Eğer hazırlık dönemini iyi değerlendirir ve ekstra çabalarla kendinizi geliştirirseniz, bir senelik dönem Arapça öğrenmeniz için yeterli bir zaman. Arapça'dan korkmayın, onu sevmeye çalışın. Gel gelelim sorgulama mevzuna. İlahiyatlar Kur'an Kursu gibi işlev gören kuruluşlar değildir. Mevcut İlahiyat müfredatı din eğitiminden ziyade felsefik düşünceyi destekler niteliktedir. Bu fakültelerde sizi her düşünceden hoca beklemektedir. Hepsini dinleyip kendi yolunuzu çizmek ise size kalmış. Tercihiniz hakkınızda hayırlı olur inşallah.

   Sil
 5. Ankara İlahiyat hakkında ne düşünüyorsunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara İlahiyat'ı bizzat yaşamadığım için elbette birşey söyleme hakkını kendimde bulmuyorum. Fakat Türkiye'de bazı fakülteler kendilerine has imajlar çizmiştir. Ankara İlahiyat fakültesinin de kendine has bir imajı var. Bu imaj daha "modern" daha "sorgulayıcı" daha "aykırı" bir imaj. Yine de bence bir çok İlahiyat fakültesinde de bir çok farklı görüşe sahip ilahiyatçı hoca mevcut. Nerede okuduğunuz dan ziyade nasıl bir kafayla okuduğunuz önemli..

   Sil
 6. Hangi İlahiyat Fakültesini önerirsiniz , tercih dönemi geldi fikirleriniz çok önemli. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okudum. Atatürk Üniversitesi köklü bir üniversite. Akademik kadrosu da köklü bir kadro. Fakat fakülte sayısı arttığı için Atatürk Üniversitesi hocaları da bir çok fakülteye dekan ya da rektör olarak dağıtıldı. Kadro benim okuduğum dönemle aynı olmasa da yine de yeni açılan bir çok fakülteden çok çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte Marmara ilahiyat, Bursa Uludağ, Konya Selçuk, Ankara ve İstanbul üniversiteleri bu konuda en kaliteli üniversiteler elbette.

   Sil
 7. Düz lise mezunuyum fakat Arapça A1 ve A2 kurslarında sertifikam var ve hazırlıktan başlıcam.Tavsiyen var mı bize senin HAZIRLIK sınıfı için ? Ayrıca bu bölümden öğrencileri korkutmaktan çok daha da sevdirmek daha hayırlı olucaktır.Sen okumazsan o okumazsa dini konularda kim ilgilenicek ? Ülkemizi ayakta tutan şey inançtır ve bizde bu konularda uzmanlaşıcaz inşallah.Ayrıca kolay bir bölüm özellikle ülkemizde sonu pek güzel bitmiyor.Eğer bir şeyler elde etmek istiyor isek buna katlanmalı sabırlı ve hevesli olmalıyız.Zor sonu parlak olan her bölüm için değişmez bir gerçektir....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arapça bu bölümün en korkulan dersi. Fakat bence bu ders korkulası değil sevilesi bir ders. Arapça öğrenmek çok eğlenceli ve kolay aslında. Hazırlık sınıfı için tavsiyem, hazırlık kitapları ile yetinmemek. Ek çalışmalar ile hazırlık dönemini daha verimli bir hale getirmek. Kendi adıma ben bu dönemde "Bakara Suresi"ni kelime kelime tercüme etmeye çalışmış, Arapça günlük yazmış, Türkçe şarkıları Arapçaya çevirmiş, Telefonumun menüsünü ve sosyal medya hesaplarımı Arapça kullanmış, arkadaşlarla Arapça mesajlaşmış.. Ve'l hasıl hayatımın her anını Arapça yaşamıştım. Çok faydasını gördüm elbette. İsterseniz her şey mümkün. İsteyin ve başarın, Allah'ın izni ile..

   Sil
 8. Hayırlı günler , bende Marmara İngilizce ilahiyat düşünüyorum ama çokta kararsızım çünkü gidersem başka bir bölümle aynı zamanda çift anadal yapmayı düşünüyorum , bunun zorluk derecesi nedir nasıl yapılır bilmiyorum . Sizce hem ilahiyat hem diğer bölümü birlikte götürebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı günler, yanılmıyorsam Marmara İngilizce aslında yurt dışından gelen öğrencilerin din temelli bir eğitim alıp yaşadığı yerlere döndüklerinde din hizmeti vermelerini amaçlayarak açılmış bir bölüm. Bu konuda ayrıntılı bilgi alıp ardından tercih yapmanızı tavsiye ederim. Ayrıca evet bir teolog adayı için ingilizce bilmek çok önemli olmakla birlikte Arapça ağırlıklı bir İlahiyat eğitiminin İngilizce bir İlahiyat eğitiminden çok daha yararlı olacağı kanısındayım. Zira önce dini doğru anlamalıyız ki sonra onu doğru anlatabilelim. Bunun için Arapça bilmek önemli bir artı oluşturuyor.
   Çift anadal konusuna gelirsek, ben de bir çift anadal öğrencisiydim. Çift anadal birbiri ile büyük oranda benzer konuların ele alındığı bölümlerin ikisini birlikte okuma anlamına geliyor. İlahiyatın çifti ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümü idi. Yine yanılmıyorsam artık böyle bir bölüm yok. Siz bu saatten sonra olsa olsa çift yan dal yapabilirsiniz ki benim okuduğum zamanlarda Marmara üniversitesi buna imkan tanıyordu. Yan dal ise anadal dan farklı olarak ilk okuduğunuz bölümle az da olsa bağlantısı olan çok başka bir bölüm okumak anlamına geliyor. Ben çift anadal yaptım. Derslerin büyük bir kısmı hemen hemen aynı olmasına rağmen yine de çok yorucu bir süreçti. Okula sabah 8.00 de gidip akşam 10.00 da eve döndüğüm oluyordu. Gece gündüz yaz kış demeden okumam gerekiyordu. Buradan bakınca kendi adıma yan dal okumayı hayal dahi etmek istemiyorum. Bu zorluğu bilerek hedeflerinizi belirleyin. Ayrıca devlete bağlı kadrolu bir çalışan olmak istiyorsanız, aldığınız iki diplomadan sadece birinin dikkate alındığını ikincisini özlük dosyanıza ekleme butonunun dahi olmadığını size ekstra hiç bir maddi getiri sunmadığını da bilmenizi isterim. Fakat maddi bir getirisi olmasa da daha donanımlı ve rakiplerinize nazaran bilgi birikimi açısından daha sağlam biri olarak iş hayatına adım atabilirsiniz.
   Hakkınızda hayırlısı olsun..

   Sil
 9. Arapca bilmiyorum kuran bilmiyorum ilahiyat kazandim basarabilirmiyim hazirlik sinifini gecebilirmiyim .birde hazirlikta kalirsak tekrar hazirlikmi okuyoruz yoksa 1 .sinifami gecis yapiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle hayırlı olsun, Allah utandırmasın. Üniversite eğitimi hangi bölümü kazanırsanız kazanın hakkında bilginiz olmadığı şeylerle muhatap olacağınız bir eğitim alanıdır. Elbette hazırbulunuşluk sizin için bir artı olabilir fakat bazen sıfırdan başlamak çok daha iyi sonuçlar doğurmaktadır. Size düşen kalma fikrini aklınızdan çıkarıp "öğrenebilirim"i zihninize yerleştirmektir. Kur'an okumayı öğrenmek 3 saatinizi alır. Arapça ise 3 ayınızı. İnanın gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil. Ayrıca şunu bilmenizi isterim ki Kur'an ve Arapça ile olan imtihanınız yalnızca hazırlıkta olmayacak. 5 sene boyunca her ikisi ile de yeterince haşir neşir olacaksınız. Bence baştan arayı iyi tutmaya bakın. Selametle :)

   Sil
 10. yazın isteğimi iyice artırdı tam benlik miş :) teşekkür ederim yazın için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim. İnşallah kazanırsın.

   Sil
 11. Selamün aleyküm...ilahiyat 1.sınıfım..ilahiyat ilahiyat fakültesinfakültesini niçin seçtim bilmiyorum bi anda kendimi arapça hazırlık ögrencisi olarak buldum diyebilirim ama var bunda da bi hayır diye düsunuyorum 😌..basta çok zorlandım ne işim var burda diyodum kendi kendime sınıf arkadaşlarımın hepsi imam hatip mezunuydu bense öğretmen lisesi....😆.. fakat bir muddemüddet sonra Arapça benim için harika bi dil haline geldi...tüm arkadaşlarımı sollayarak geçtim sınıfı Allah'ın izniyle... ancak şuan mutlu degilim gibi 😔.. hadis,fıkıh, tefsir dersleri bana çok yabancı geliyor bazen keşke "ılahiyat okumak arapça öğrenmekten ibaret olsaydı"diye içimden geciriyorum Acaba bu hiç dini kitap okumamam ya da bu konularda altyapım olmamasından mı kaynaklanıyor? Ne gerekiyor bilmiyorum tavsiye edebileceginiz bir şeyler var mıdır? Selametle🤗

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlahiyat fakültesindeki en sıkıcı sene bence hazırlıktan sonraki birinci sınıftır. İlk sene Hadis, Fıkıh, Tefsir gibi derslerin usulünü öğrenirsiniz. Usül dersleri ise zor ve yorucu derslerdir. Ama köprüyü geçtikten sonra bu derslerin usullerini bırakıp asıllarına geçeceksiniz ki o zaman öğrendiğiniz Arapça da işin içine girecek ve bunlar ne güzel derslermiş meğer diyeceksiniz. Tefsir, Hadis, Fıkıh metinlerini okuduğunuzda iyi ki İlahiyat okumuşum diye tekrar tekrar mutlu olacak Allah'a şükredeceksiniz, inşallah. Yalnızca biraz sabır ve gayret.. Sonu selamet..

   Sil
 12. Selamunaleykum ilahiyat okumak istiyorum dersler nasil isleniyor acaba bu arada kurgu ve anlatim yani sozel anlatimimda pek iyi degildir bu yuzden endiseleniyorum dersler nasil ogretiliyor uygulaniyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam, her okulun ve hocanın ders işleme stili farklı olabilir. Hatta bu durum dersten derse de değişir. Bence denemeden bilemezsiniz. Geri döndüğünüzde keşke dememek için denemek gerekir. Selametle..

   Sil
 13. Selamün aleyküm ilahiyat konusunda birkaç soru sormak istiyorum.
  Marmara üniversitesi ilahiyat fakültesi Arapça bölümü istiyorum fakat geri dönüp pişman olmaktan korkuyorum. İleride iş imkanı bulamamaktan.. Din kültürü öğretmeni olmak istiyorum fakat atamalar da sıkıntılar olur veya üniversitesi de sıkıntılar yaşarım vs diye.
  Hadi diyelim kazandım az çok Arapça biliyorum kokenimde Arap olduğundan az çok grammer bilmekteyim.. Bunlar ne kadar yardımcı olur veya bunları bildiğim halde çok zorlanır miyim? Üniversite olarak en en en çok hangisi alt yapılı ve hocalar bakımından en bilgili ve donanımlı üniversitesi hangisiyse ona gitmek istiyorum çünkü sadece ilahiyat okumakla kalmayıp din konusunda kendimi çok fazla geliştirmek cilt cilt kitaplar okumak ilimle boğulmak istiyorum diyebiliriz. Yardımcı olursanız çok sevinirim
  Selametle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam, öncelikle geleceğe dair endişelerinizi bir kenara bırakıp ne yapmak istiyorsanız onu yapın. Allah hiç bir emeği zayi etmez. Mevla görelim neyler neylerse güzel eyler. İkinci olarak, en donanımlı ya da en iyi hocaların olduğu bir okul yok aslında. Her okulda iyi ya da kötü hocalar olabiliyor. Son zamanlarda çok fazla ilahiyat açıldığı için iyi hocalar genellikle bu ilahiyatlarin başına atandı ve bir okulda birden fazla iyi hoca kalmadı ne yazık ki. Ama bu çok önemli değil. Önemli olan sizin azim ve gayretiniz. Artık herşey bir tıkla yanınızda. Yalnızca Turkiyedeki değil dünyadaki en iyi hocalara dahi internet vasıtası ile ulaşabilirsiniz. Üçüncüsü, merak etmeyin İlahiyatta istemediğiniz kadar çok kitap okuyacaksınız. Önce bir havuza girdiğini zi zannederken sonra orası size deniz, okyanus, umman olacak. Zamanla kara kaybolacak. Boğulmamak için önceden önlemlerinizi alırsanız iyi olur. Hakkınızda hayırlısı. Selametle ☺

   Sil
  2. Allah razı olsun.. Çok güzel motive ediyorsunuz. Allah'a emanet olun inşallah.. 🌸

   Sil
 14. Merhaba. Bende ilahiyat okumak istiyorum yalnız şuan çalışıyorum ve nasıp olursa ikinci öğretim düşünüyorum. İstanbul üniversitesi hedefim inşaallah. ben ders saatları ve yoğunluğu nasıl merak ediyorum hazırlık ve sonrasında nasıl bir süreç olucak bilgilendirirsenız çok sevinirim :/

  YanıtlaSil
 15. Selamün aleyküm. gerçekten istediğim için ilahiyat tercih etmeyi düşünüyorum ama hazırlık olduğu için çekiniyorum. Lisede de hazırlık okudum ve bi senemin yine boşa gideceğini düşünüyorum. Hazırlık senesi hakkında bilgi verir misiniz? Camilerde Kur'an-ı Kerim öğreticisi olmak istyorum bunun için ilahiyat fakültesi içinde üçe dörde ayrılıyormuş temel islam bilimleri, islam musikisi gibi hangi bölümü okumam gerekir? Bir de imam hatipli değilim belli derslerde temelim yok zorluk çeker miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam. İlahiyat fakültesinin hazırlık bölümü benim için oldukça verimli geçmişti. Hazırlık senesinde Kur'an ve Arapça eğitimi veriliyor. Bazı fakültelerde ise bildiğim kadarıyla hazırlık bölümü yok. Tercihinizi buna göre yapabilirsiniz.
   Bir diğer husus ise İlahiyat içerisindeki bölümler. Bu bölümler fakülte bittikten sonra yüksek lisans yapma aşamasında tercih edilen bölümlerdir. Yani evvela 5 sene her bölümün eğitimini alıyorsunuz ve hala enerjiniz varsa daha sonra bu bölümlerden birinde ihtisas yapma kararına varıyorsunuz. Hakkınızda Hayırlısı.

   Sil
 16. önüne gelen ilahiyat okuyor gibi bir algı var ama puanlara baktığım zaman hiç de önüne gelen okuyabilecekmiş gibi durmuyor.. keşke benimde önüme gelse... sizce kazanmak zor mu ? en az kaç binde olmak gerekir ?

  YanıtlaSil
 17. imamhatip lise sondayim ilahiyat okumak istiyorum tavsiyeniz nedir

  YanıtlaSil
 18. Selamun aleyküm ilahiyat okumak için hazırlanıyorum ancak şimdiden okumam gereken çok kitap olduğunu düşünüyorum faydası olacağına inandığınız kitaplar varsa bilmek ve okumak isterim��

  YanıtlaSil
 19. 10.sinof ogrenciyim. Anadolu lisesinde okuyorum, ilahiyat istiyorum. Sizlere sormak istedigim konu ise dil sınıfına gitmelimiyim. Eger dil sinifindan ilahiyati kazanmaya calisirsam bana ne gibi avantajlari ya da dezavantajlari olur

  YanıtlaSil
 20. Dil sınıfı dediginiz eğer ingilizce eğitim veren bir sınıfsa ancak ingilizce ilahiyat okuduğunuzda size faydası olur. Ya da eğer ilahiyatta akademisyen
  lik filan düşünürseniz işinize yarar. Bunları düşünmüyor iseniz de dil sınıfı okumanın size bir zararı olacağını zannetmem.

  YanıtlaSil
 21. Ilahiyat fakultesi araştırma bolumu
  Okumak istiyorum fakat imam hatip mezunu degilim ve onlara ayricalik yapildigini duydum. Henuz yks sinavina girmedim sizce atanmam da bir sıkıntı olur mu?sice tercih etmeli miyim?

  YanıtlaSil
 22. Ben almanyada yaşıyorum liseyi bitireceğim. Sizce ilahiyat için türkiyeye gitsem başarabilirmiyim?

  YanıtlaSil

Yorum Gönder