Ana içeriğe atla

Başımıza "Buda" Mı Gelecekti?

Japonya'da armutlara şekil veren kalıplar üretilmiş. Üretim aşamasında bu kalıplar kullanılarak şekil şekil armutlar üretiliyormuş.

Hatırlayanlarınız vardır, bu  Japonların ilk luzûmsuz işi de değil üstelik.. Daha önce de sırf istiflemesi kolay diye, daha az yer kaplıyor diye küp şeklinde karpuz üretmişlerdi. Hadi ona "eyvallah" demiştik de bu sefer olayı abartmışlar. Buda ve Meryem Ana figürlerini meyvelerinde kullanmışlar. 
Bu arkadaşlar teknoloji de ne kadar ileri yol alıyorlarsa kafa olarak o kadar geri vites yapıyorlar. Hatırladığım en son 1400 sene evvel helvadan putlar yapan acıkınca da onu afiyetle yiyen bir kavim vardı. Biz o devre "cahiliye devri" diyorduk. Bu devre ne diyoruz? 
Bilim çağı.. 
Demek ki cahillik okumakla bilmekle yok edilecek bir şey değil. Eğer öyle olsaydı bunu ilk yapacak kavim Japonlar olurdu. 

Malum bizim de üzerinde "Allah" yazan bir çok yiyecek maddemiz var.  Yumurtasından domatesine balına kadar.. Hatta geçen de diş taşında "Allah" yazdığını gördüm. Google'a "Allah diyen" yazdığımızda da kuşundan kurduna bebeğinden robotuna - insan dışında- bir çok varlık adı sıralanıyor. Esasında biz de meraklıyız böyle şeylere .. Onlardan farkımız bunu yapmak için özel bir çaba sarf etmiyor olmamızdır. 
Aşın bunları..
Aşkın bir varlığı kalıba sığdıramazsınız.
Kalıba sığan bir varlığa da Tanrı diyemezsiniz.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))