Ana içeriğe atla

Coğrafi Konum ve İnsan Tipolojisi

Konumuz Türkiye'nin konumu...
Sıkıcı bir konu gibi dursa da öyle değil sabırla okumaya devam ederseniz bunu fark edebilirsiniz.
Coğrafya derslerinde duymuşuzdur, "Türkiye Asya ile Avrupa arasında bir köprü görevi görür"
Asya'nın en batısında, Avrupa'nın en doğusunda, Arap ülkelerine komşu, Balkanlarla kanka, Farslılarla sırt sırta vermiş bir ülke burası. Yani jeopolitiği en bii önemli ülke.
Ha bu jeopolitiklik var ya Türkiye'yi sadece siyasi ve ekonomik alanda önemli kılmıyor. Bunun bir de psikolojik, sosyolojik hatta antropolojik etkileri var. Bu etkiler farklı insan tiplerinin ve karakterlerinin, çeşitli yemek modellerinin, giyim tarzlarının, müzik türlerinin ve yaşam tarzlarının oluşmasını sağlıyor.
Hadi konuyu misallerle anlaşılır kılalım:


Türkiye'de, anayurdu Asya'dan kalma genetik yapı sayesinde çekik gözlü "Serdar Ortaç" tipli erkek bulmak mümkün. Türkiye'de Araplarla etkileşimimizin bir ürünü olarak kara kaş kara göz esmer "Kenan İmirzalıoğlu" gibi erkek bulmak da mümkün. Yok bunlar benim tipim değil ve sarışın severim mi diyorsun? 
Balkanların ve Avrupa'nın en bi yakışıklı sarışınları yine bu topraklarda " yetişiyor." Bakınız: Kıvanç Tatlıtuğ.
Eee Erkekler çeşit çeşit de kızlar değil mi?


Onlarda da sarışın, esmer, çekik "modellerimiz" mevcut. Seç beğen al yani :)
Sadece fiziksel çeşitlilik yok elbette.
Çeşit çeşit karakterler de var memlekette. Taş fırını da var layt'ı da. Avrupa'nın centilmen erkeğini de bulabilirsiniz Asya'nın kıskanç korumacı beylerine de talip olabilirsiniz. Esra Erol'a bağlamadan konuyu bağlasam iyi olacak.
Ama dur şunu da söylemeden edemeyeceğim.
Ortada kalmanın dezavantajları da yok değil. Bakınız şekil A:


Avrupa'nın topukluları üzerine Asya'nın ceketini çeken başına da Arab'ın örtüsünü alarak kıyafetini kombinleyen bu arkadaşlar da ortada kalmışlığın sıkıntılı karelerinde yer alıyor.
Ve'l Hasılı Kelam
Gökkuşağıyız,
Renga renga renga renk..Yorumlar

 1. türkiye bu açıdan hakikaten kültürlerin sentezi :)

  YanıtlaSil
 2. Blogunu severek takip ettiğim ve farkında olmadan da olsa blog oluşturmama vesile olan birisin.
  Yorumun beni çok mutlu etti.
  Her zaman beklerim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. böyle bir şeye vesile olduğuma sevindim :) çünkü yazmak bir nevi terapi

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))