Ana içeriğe atla

Emrolunduğun Gibi Dosdoğru Ol


Emrolunduğun gibi dosdoğru ol..
Efendimiz (sav)in "beni bu ayet yaşlandırdı" dediği ayet..
O ki Peygamberliğinden önce "Muhammed'ul Emin" diye tanınmış, hayatında yalan söylediğini kimse duymamış, bir yanlışını gören olmamış.. O'nu bu ayet yaşlandırdıysa bizim halimiz nice..
Benim halim nice..
Beni de bu ayet yaşlandırıyor. O kadar eğri bir hayat yaşıyoruz ki doğrunun ne olduğunu bile bilmiyoruz. Hani şu kıldan ince kılıçtan keskin Sırat el-Mustakim yolu var ya o yolda sağlam adımlar atmak ne zor, ne imkansız bir olay.. Hem yol keskin hem ayak kaygan hem iki kolda iki düşman (nefis ve şeytan) biri bir tarafa öteki öbür tarafa çekip duruyor. Gel de dosdoğru git. Gel de sağlam adımlar at. 
Benim kızdığım hiç mücadele edemememiz, hemen teslim olmamız, hep aynı tuzaklara düşmemiz.. 
Küçücük dünya menfaatleri için doğrudan şaşmamız. Hata üstüne hata yapmamız..
Biz ki yalanın beyazını icat ettik, 
Biz ki kopya çekmenin kul hakkı olabileceğini aklımızdan geçirmedik
Biz ki acelemiz var diye başkasının sırasını işgal ettik
Biz ki yok yazılmasın diye arkadaşımızın imzasını taklit ettik
Biz ki bunların eğri olduğunu bile bir kere düşünmedik
Biz ne zaman günahı küçümser olduk o zaman o yolda kaybolduk, yok olduk.
Bizim için artık eğriler eğri değil. Hatalar hata değil. 

Allah'ım bizi emrolunduğumuz gibi dosdoğru kıl..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))