Ana içeriğe atla

Bir Garip Kutlu Doğum

Kutlu Doğum..
Adı bile başlı başına sıkıntılı uygulama..
Miladi takvime göre Peygamberimiz sav'in dünyaya teşrif ettikleri 20 nisan ve onu takip eden hafta düzenlenen uygulamaların adı.
Başta sadece bir gün kutlanıyordu sonra bir haftaya çıktı şimdilerde bir ay kadar sürüyor. Peki bu uygulamanın Kuran ve sünnete dayanan bir yönü var mı? 
Elbette yok.
İlk etapta iyi niyetlerle başlatılan bu uygulama gittikçe maksadını aşan durumları bünyesinde barındırmaya başladı.
Hristiyanların Noeli varsa bizim de Kutlu Doğumumuz olsun anlayışının yani bir özentinin ürünü olan bu faaliyet, içerik olarak da batıyı taklid etmeye başladı.
Üstelik bunu yapan diyanet camiası olunca içim daha fazla acıyor.
Bakınız şekil a'da Peygamberimizin doğum gününü kutlamak isteyen kuran kursu öğrencilerinin yaptırdığı pasta 
Bununla da yetinmeyip Kuran ayetlerinden pasta yaparak onu kesip yiyen bir müftü


Diyecek söz bulamıyorum. Cahiliyede helvadan putlar yapıp acıkıncada yiyen bir milleti ümmet yapan Peygamberin ümmeti olan toplumun haline bak!
Bu ümmet nasıl böyle bir millet oldu.
Esas olan Peygamberi anmak değil anlatmaktır,  anlamaktır onun gibi yaşamaktır. 
Bizim zaten bir Mevlid Kandilimiz var. Eğer onu anmak,  anlamak,  anlatmak adına bir fırsat gözleniyorsa bu kandil üzerine yoğunlaşılâbilir. Adında bile büyük sıkıntıların olduğu yeni bir uygulamaya gerek yok bence.
Peygamberimiz sav. dünyaya teşrif ettikleri günü oruç tutarak geçirirmiş. Onun "doğum gününü kutlaması" böyleymiş. İlla bir sey yapalım diyorsanız pasta kesmek yerine oruç tutun, gül dağıtmak yerine bir yetimin başını okşayın, Kutlu Doğum programlarına harcadığınız paraları fakir ve kimsesizlerin ihtiyaçlarına harcayın. 
O PEYGAMBERİN ÜMMETİNE BÖYLE OLMAK YAKIŞIR

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))