Ana içeriğe atla

Akinatör

Akinatör bir tahmin oyunu..
Eğlenceli ve şaşırtıcı bir oyun.
Oyun çağımı çoktan geçtim işim olmaz demeyin. Bu oyun çocuklardan çok büyüklerin ilgisini çekecek bir oyun. Hele de nerede bir iskambil kağıdı bulsa fal açtıran, gelecekten haber almak için misafirlerine kahve içtiren, "bildi bildi valla bildi" gibi ünlem cümleleri kullanacak kadar falının sonuçlarına heyecan duyan kişiler, bu oyunu en azından bir kez oynamalı. 

Akinatör bir tahmin oyunu. Sen aklından birini tutuyorsun o, kim olduğunu biliyor. Aslında sorduğu sorular sayesinde eleme yolu ile doğru sonuca gittiği için sonuç çok şaşırtıcı olmuyor. Asıl şaşırtıcı evre daha oyunun başında iken aklından tuttuğun kişi hakkında nokta atışı soru sorması. Yuh diyorsun, ne alaka şimdi diyorsun, aklımı mı okuyor bu diyorsun.. 

Fotoğraflarla örnek verecek olursak :

Aklımda Alaattin'in cini var. Birinci soru "erkek mi" ikinci soru "Türk mü?" ve dördüncü soru "cin mi?" evet cin...

Bu bir tesadüf diye düşünebilirsiniz ama değil, aynı durum bir kaç kez tekrarladı. Ama sonunda ben kazandım. Sonunda aklımda tuttuğum kişiyi bilemedi. Üstelik o kişi II. Mahmuttu. En sevdiğim öğretmeni mi bile bilip de II. Mahmut'u bilememesi büyük hayal kırıklığıydı. O bilinmeyecek bir şahsiyet değildi şaşırdım doğrusu:) 


Bilemeyince ortadan kaybolması da cabası. Oysa bilince 32 
dişini birden göstermişti.


Ve'l hasılı kelam hoş bir uygulama deneyin derim ben.. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))