Ana içeriğe atla

İlan-ı Aşk

Türk televizyonlarında hemen hemen her gün birileri birilerine ilanı aşk ediyor. Dizilerde, evlilik programlarında hatta talk showlarda bile pankartlı aşk ilanlarına rastlamak mümkün.
Böylesine sevgi pıtırcığı bir toplumuz işte.. İşimiz gücümüz sevmek...
Ama sevilmemek.. Bizde aşklar hep tek taraflı işliyor. Kavuşunca adı "Aşk" bile olmuyor.

Evlilik tekliflerinin klasik sahnesi, kırmızı mumlar ve güllerle süslü bir masa,
Bu masanın ne için hazırlandığını son dakikaya kadar anlamayan bir kız,
Yere çömelmiş bir Jön Türktür.
Bu modellerden bolca görmekteyiz. Bir de değişiklik olsun diye bilmem kaç fit yukarıda ya da suyun bilmem kaç metre altında ilan-ı aşk edenler var ki bence artık bunlar bile klasik modeller kategorisine aday.

Benim bu konuda iki favori sahnem var. Hani "bir gün bir deli de bana ilan-ı aşk etmek isterse böyle bir şey yapsın" dediğim sahneler bunlar. 

Sahnelerden biri herkesin bildiği şu sahne:


İkinci sahnem ise daha taze, fırından yeni çıkmış bir sahne:Bu yazıyı yazmak için kaç gündür fırsat kolluyordum bir türlü müsait olamadım. Bugün sevgili Nabrut'un bu konuya benzer bir yazı yazdığını görünce ben de aşka geldim ve İlan-ı Aşk yazımı ilan ettim. Vatana millete hayırlı uğurlu olsun :))


Yorumlar

  1. Ahahahahahhaa ilk videoya bayi!dim ..... İzninle hayallerimin evlilik teklifi olarak not etmek istiyorum :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))