Ana içeriğe atla

Miladi mi Hicri mi?

Miladi takvimin kabulü ile kadınlar şekil-a'daki pozisyona dikey geçiş yapmışken erkekler hicri takvimin etkisinden çıkmayı başaramamıştı. 
Kadın "hayat müşterek kocacım" derken erkek "yemek nerde kaldı ben çok açım" diye homurdanıyordu. Yine kadın, "devir değişti" yalanına kendini kaptırmış giderken erkek, "biz babadan böyle gördük" anlayışı ile ayakta kalmaya direnmeye çalışıyordu.
O kadın ki hicri takvimin hüküm sürdüğü yıllarda kocasına ismi ile hitap etmez "efendi" "bey" "paşa" gibi lakaplarla seslenirdi. Takvim değişti de ne oldu diyeceksiniz. Aslında değişen pek birşey yok. Kadın yine kocasına ismi ile hitap etmiyor fakat yeni lakaplar eskilerinin yerini fazlasıyla dolduruyor hatta yeri geliyor da bardağı bile taşırıyor. Misal, erkeklerin "çiçeğim, gülüm" gibi bitkisel iltifatları karşısında kadınlar da erkeklere bitkisel lakaplarla karşılık veriyor asla altta kalmıyorlar. "Odun, kalas,kereste,balta" bunlardan sadece bir kaçı. Hatta botanik aleminden seçmeler içindeki sevgiyi ifade etmeye yetmeyince hayvanlar alemine geçiş yapıyor bir güzel rahatlıyorlar. Önce "hayvaaan" diye bir ses duyuluyor. Adam merak ediyor "acaba hangi hayvan? Sonuçta aslan da bir hayvan değil mi?" Kadın, onu fazla merakta bırakmıyor "öküz, ayı, eşek.." diye soruya cevap veriyor. Cevabını fazlasıyla alan erkek "ah ulan" diyor içinden "şu takvim değişmeseydi sen görürdün gününü. Hatta sadece sen değil diğer üçü de görürdü, dua et takvim değişti"
Hanımlar dua edin takvim değişti :-)

Erkekler size de ne diyelim "geçmiş olsun" ama gerçekten geçmiş olsun. Belki yine takvim değişir geçmiş olur eski "saltanat"ıza kavuşursunuz. Zira saltanat tedavülden kaldırılırken sizin saltanatınızı da kaldırmışlar. 
Geçmiş Olsun...Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))