Ana içeriğe atla

Oruç Tutmayanı Dövmek

Her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan da "oruç tutmayanı dövdüler" haberi yapıldı. Yine her Ramazan olduğu gibi bu Ramazan da haberin geçtiği mekan Erzurum oldu. Twitter'da Erzurum'a saydıranların haddi hesabı yok. Bilip bilmeden memleketime laf söylenmesi doğrusu milliyetçi damarlarıma şırınga etkisi yaptı.

Erzurum kalesi mülk-i İslam'ın, Mevlaya emanet olsun Erzurum der Alvarlı Efe Hazretleri. Evet Erzurum dini hassasiyetleri yüksek olan bir şehirdir. Erzurumda din ile gelenek içiçe geçmiş haldedir. Hele de Ramazan Erzurumlular için bambaşka anlamlar ifade eder. Ramazanda Erzurum'da bütün yemek satan mekanlar iftar saatine kadar kapalıdır. Kimse (hastalık gibi meşru sebeblerden dolayı bile olsa) sokakta bir seyler yiyip içmez. Bu durum dinden ziyade gelenekle alakalı bir durumdur. Her evde 1001 hatim okunur. Vakit namazlarını bile kılmayan insanlar teravihleri kaçırmamaya çalışır. Herkes her akşam iftar sofrasında misafir görmek ister. Özel davetler yapılır. Bu durum Erzurum'a has bir geleneğin yaşatılmasından başka bir şey değildir.

Ama Erzurum eski Erzurum değil artık. Yerli esnaf değil belki ama AVM'lerdeki kafe ve restorantlar oruç tutmayanlar için hizmet veriyor. Geleneksel mahallelerde değil belki ama üniversite kampüsü gibi ya da öğrenci ve memur kesimin oturduğu yerlerde insanlar sokakta diledikleri şeyi yiyebiliyor. Bir Erzurumlu olarak hala bu durumu yadırgayarak seyrediyorum. Ve Erzurumda yaşayan hemen hemen herkes benim gibi düşünüyor bu doğru. Ama şimdiye kadar oruç tutmuyor diye kimseye şiddet uygulayan bir tanıdığım olmadı. Belki hoş karşılamıyoruz ama kimseye de şiddet uygulamıyoruz. Bence bu durum üç beş kendini bilmeyen kişinin işi olarak algılanmalıdır. Böyle bir hadise yüzünden bütün Erzurumlular karalanmamalıdır. Ayrıca Erzurumluların hassasiyetlerini de anlamak gerekiyor diye düşünüyorum. Olaya tek boyutlu bakmamak empatik yaklaşmak gerekiyor. Kimse kimseye şiddet uygulamasın fakat oruç tutanlara karşı da daha hassas davranılsın. Olmaz mı? 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))