Ana içeriğe atla

Kırgın Çiçekler

Son zamanlarda hangi Türk dizisini izlesem ertesi hafta yayından kaldırılıyor. Kendimden şüphelenmeye başladım, acaba çok mu zevksizim diye. Belki de zevksizlik değil de eski moda işlerden hoşlandığım için böyle oluyor. 
 Ayrıca bu reyting aletleri kimin evinde çok merak ediyorum. Nasıl oluyor da saçma sapan diziler reyting rekorları kırıyor? O gereksiz programları kimler izliyor? Sorular sorular..
 Ben hayatın içinden, samimi, duygusu yüksek işleri beğeniyorum. Kuru aşk hikayeleri, entrikası bol zengin mekanların dizileri sarmıyor beni. Bir güzel kız, bir yakışıklı erkek, bir spor araba ve bir de deniz kenarında yalı konsepte eklersen tutmayacak dizi yok. Ama artık sıkılmadınız mı? Ben çok sıkıldım.
Nihayet uzun bir aradan sonra yeniden bir diziyi çok beğendim. Bu satırları yazarken dizinin yayından kaldırılma ihtimalini göze alarak yazıyorum. Dizi bence çok güzeldi. Çünkü gerçekti. Hikaye gerçekti, duygular gerçekti, replikler gerçekti. "Aşk"tan başka dertleri de konu edinen bir dizi olmuş. Yetimhanede yaşayan insanların hikayesinin anlatıldığı dizinin ilk bölümünde "ne oldum deme ne olacağım de" atasözü işlendi. Hayatta insanın başına heran her şey gelebilir. Ummadığın anda ummadığın bir hayata adım atabilirsin. İlk bölümden beğenimi kazanan bu dizi umarım uzun ömürlü olur. Umarım ne ekranlardan kaybolur ne de bozulur..
Dizinin adını merak edenler konu başlığına bakabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))