Ana içeriğe atla

Hayalimdeki Cennet

Dersin adı Hz. Muhammed'in Hayatı..
Konu Miraç Olayı..
Yine her derste olduğu gibi kemerleri bağlayıp 1500 yıl önceye uçuşa geçtik. Ama bu sefer uçuşumuz aktarmalı seferlerden biri oldu. Zira bu hafta evvelen gökleri aşıp Cennete ulaşacak ondan sonra Asrı Saadet'e teşrif edecektik. Nitekim öyle de yaptık.

Cennetin kapılarının önünde beklemekteyiz. Rıdvan meleği kapıyı açar açmaz içeri gireceğiz. Nihayet kapılar açıldı. Önden Efendimiz (sav) teşrif ettiler. Ardından gizlice biz girdik içeri. Bir arkadasa bakıp çıkacağımız için yaptığımız şeyi suç saymıyorduk. İnşallah birgün temelli geleceğiz düşüncesiyle "bismillah" deyip attık adımımızı.. Bir de ne görelim hatta ve hatta neler görelim.. 

Pamuk şeker ağaçları mı dersin, çikolata ırmakları mı :-) .. Çocukların hayal ettiği cennet benim hayalimdeki cennetten ne kadar farklıymış meğer. Gezdikçe gezdik ve son ağaca kadar geldik. Köşe de bir mavi tabela duruyor. Üzerinde "cennet" yazıyor. Ve bir çizik.. Sanırım cennet burada bitiyor. Zaten diğer köşede de bir ağaç "sitre-i mümteha" diye. Cennet ormanlarının son ağacıymış o yüzden bu adı almış. Ağacı kaplayan kaplamış. Bir ışık mı desem bir nur mu? Ne olduğunu anlatma hususunda kelimeler kifayetsiz.. Anlatılmaz yaşanır dedikleri bu olsa gerek.. Yalnız o şey her ne ise insanda şüphe diye birşey bırakmıyor. Göz şaşmıyor, haddi de aşmıyor.. Gitme vakti geldi sanırım. Uçağa alacağımız yük miktarı sınırlı. Fazla birşey getiremiyoruz yanımızda.. Getirebilsek neler getirirdik neler de şimdilik sadece 3 hediye.. Ama çok değerli üç hediye.. 
1. Âmenarrasulu
2. Beş vakit namaz
3. Tevhid'e inananların cennete bedava bilet kazanma hakkı..
Daha ne olsun ki..
Duyduk zilin sesini.. 
Başka bir uçuşta yeniden buluşmak üzere hoşçakalın..
Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz :-)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))