Ana içeriğe atla

Müjde Norm Fazlasısınız!!

Müjde Norm Fazlasısınız..
Bilmem kaç bin küsür din kültürü öğretmeni ihtiyacı olan bir ülkede din kültürü öğretmeni olduğumun üçüncü ayında norm fazlası olmayı başarmış nadir insanlardanım.
Helal olsun bana yine farkımı koydum ortaya..
Helal olsun yine fazlayım bu dünyaya..
Hani şu mercimeği, pirinci ve bilimum bakliyatı kavanoza boşaltırsın ya hani şişe dolar da pakette biraz bir şey kalır ya.. Hani onlarla ne yapacağını bilemezsin.. Bana böyle hissettirdiler ya helal olsun..

Daha dün siyer dersinde "haftaya veda hutbesini anlatacağım inşallah, hem Peygamber'e hem derse hem de bana veda edeceksiniz" demiştim. Bir de "hakkınızı helal edin" diye eklemiştim. "Gitmeyin hocam dediler bizi bırakmayın".. Gitmiyordum aslında daha doğrusu gerçekten gideceğimi bilmiyordum. Veda Hutbe'mi yaptığımdan habersizdim.
17 milyonluk şehirde tek fazla benmişim habersizdim..
Bu kadar fazla iken bir o kadar eksik olmayı nasıl başarabildiğimden habersizdim. 
Haberdar edildim.

Son Söz:

Mevla Görelim Neyler Neylerse Güzel Eyler..
Yorumlar

 1. Taktiri ilahi denilen ve denilene kulak asıp can sıkmamak gereken olay.

  Üzüldüm, sevinçliydin ne güzel. Sonuç ne oluyor peki başka bir il mi, yoksa biraz ara mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Henüz belli olmasa da inşallah aynı okulumda devam edeceğim. Belki kadrolu olarak belki de norm fazlası olarak.. Ama bir yere gitmem söz konusu değilmiş. Biraz olsun rahatladım..

   Sil
  2. Aceleci davranmamak lazımmış :)
   İnşAllah gönlünce olur.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))