Ana içeriğe atla

Noel Baba Nedir Ya? (Poyraz Karayel)Sahne Poyraz Karayel dizisinden.. 
Bölümlerini baştan sona hiç izlemediğim ama takibi de bırakamadığım, bazı sahnelerini tekrar tekrar izlediğim bir dizi bu..
Top 3 yapacak olsak;
1. Poyraz'ın cenneti anlattığı sahne
2. Hastahanede Ayşegül'e  aşkını itiraf ettiği sahne.. (Hani şu bağımlıyım doktor hanım dediği sahne) 
3. Poyraz'ın "doktor" şarkısını söylediği sahne. 
Dört numaraya da bu sahneyi ekliyorum. 

Kominizmle İslam arasında ince bir çizgi vardır. Bu çizgi "Kıldan ince" olsa da " Kılıçtan da keskin"dir aslında.. Zülfikar'ın komünist yaklaşımı çoğu zaman abartı gibi dursa da bu sahneye cuk oturmuştu. Üstelik Müslümanların da hoşuna gidecek bir sahne olmuştu. Belki de böyle ortak müştereklerin altı çizilerek sağ-sol kavgası bitirilebilir kim bilir?
Neyse mevzu bahis bu değil. 
Asıl mesele Noel?
Noel nedir ya? Noel Baba nedir?

Geçenlerde bir Taksim ziyaretim oldu. İlk defa Taksim'e gittim ve olayı çözdüm. Taksim denilen mekan başka bir dünya. Hala Bizans'ın izlerini, kokusunu, resmini taşıyan bir yer. Tam ortasında "çok güzel" bir kilise var. Şimdi daha iyi anlıyorum, "Taksim'e cami yaptırmayız" diye bağıranlar neden var. Taksim hala Hristiyanlığın merkezi gibi duruyor. En azından öyle hissettiriyor. Her yerde çam ağaçları, Noel'i müjdeleyen vitrinler filan. Dayanamayıp kiliseye girdim. Pazar ayini yapıyorlardı. Mekan boğuk. Tütsü kokusu burnumu yakıyor. Adamlar bize acayip acayip bakıyor. Bunda başörtülü olmamızın etkisi var tabi. Hatta yanımda çarşaflı bir arkadaşım da vardı ki korkmuş olabilmeleri ihtimal dahilinde.. Bir abla var mumunu yakmış İsa-Meryem heykelinin önünde eğilmiş dua ediyor. İçimden "Allah kabul etsin" diyesim geliyor. :) Sonra bir masa ve üzerindeki kağıtlar dikkatimi çekti. Kağıtlardan birini aldım elime. Kağıdın üzerinde "Allah'ın Annesi Bayramı" yazıyordu. Nam-ı değer Mary Christmas...  Kutlama mekanı ve zamanı da eklenmişti. Bir ara gitsek mi diye düşünmedim değil. Tanrı affetsin.. :) İşte Noel budur. Yani Noel'in özü budur. 

Bizdeki Mevlid Kandili'nin karşılığıdır Noel. Biliyorsunuz bir kaç gün önce de Mevlid Kandiliydi. Kadir Gecesinden başka kandil bilmem bunlar hep Hristiyanlığa özenilerek çıkarılan kandiller muhabbeti döndü dolaştı etrafımda.. Kendi inançlarımızı bu derece eleştiriye açıyorken başka dinlerin inançlarına nasıl böyle sıkı sıkıya sahip çıkabiliyoruz diye merak etmeden duramıyorum. 

Efendim biz Noel'i kutlamıyoruz ki biz Yılbaşını kutluyoruz diyenler var. Buna karşı tez olarak, bizim yılbaşımız hicri yılbaşı kutluyorsan onu kutla diyenler de var. Halbuki Ay da Allah'ın Güneş de.. İki takvimi yaratan da O. Zamanın sahibi o. Bizim iki yılbaşımız var aslında. Bunda sıkıntı yok. Sıkıntı Yılbaşı'nı Noel gibi kutlamakta.. Noel Ağacı, Hindi, Noel Baba ve Dilekler.. Hani sen yılbaşını kutluyordun Noel'i değil.. Yeme bizi Hacıııı..

Kur'an'da bir çok ayette zamanın altı çizilir. Asr'a yemin edilir, Kuşluk Vakti'ne de.. Zaman İslam'da çok önemlidir. Bir gün 5'e bölünür. Her namaz zamanında kılınır. Hac zamanı diye bir şey vardır. Oruç bile zamanlı bir ibadettir. İslam'da zaman çok önemlidir. Yılbaşı ise bütün bir yılın muhasebesini yapacak bir zamandır. Eğlenmek yerine oturup tefekkür etmek gerekir. Ben nasıl bir yıl geçirdim. Bu yıl Allah için, kendim için, insanlık için ne yaptım, denilmelidir. Bu konuda Facebook uygulamasından yararlanılabilir.  :)

Allah eski yılımızdaki günahlarımızı affetsin. Yeni yılda daha hayırlı bir millet olmayı nasip etsin..
Amenn:)

Yorumlar

 1. Amen, Deyince Annem kızıyor, terliği namluya sürüyor :D
  Amen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bir harf nelere kâdir şu güzelim Türkçemde.. :))

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))