Ana içeriğe atla

Domuz Gribi Misin?


Müslüman adam domuz gribi mi olurmuş?
Babama göre durum böyle..
Biz ki domuzun adını anmaktan imtina eden bir milletiz, bize reva mı bu hastalık?
Biz ki hınzır lafını bile binbir tövbe ile dilimizden dökeriz, olacak iş midir bu?
Biz ki hastalanmayan insan evladına "domuz gibi" tabirini kullanırdık araya ne ara kaynadı o "r" harfi?

Yaklaşık bir koca aydır gribim. Hani şu yüz küsur yıl yaşayan dedelerin "ömrümde hiç doktora gitmedim" konulu röportajları var ya gelecekte bu röportajlara talib bir ademkızı olarak hastanelere pek yolum düşmez. Bu yüzden içinde bulunduğum grip vakasının domuz gribi olup olmadığı hakkında kesin bir teşhisim olmasa da bu konu hakkında sağlam tesbitlerim var. Çok büyük ihtimalle hayatımda bir domuz gribi vakası mevzu bahis :))

Bir hemşire arkadaşımdan aldığım bilgilere göre Türkiye'de an itibari ile grip olanların çok büyük bir kısmı domuz gribiymiş. Evet yanlış duymadınız. Bu seneki grip salgını domuz gribi salgınıymış. Fakat bu salgın, yalnızca ağır kronik rahatsızlığı olanlarda ve yaşlı vucûtlarda derin hasarlar bırakıyor sağlam insanları ise süründürmekle yetiniyormuş.. Biz de sürünenler sürüsündeniz işte..

Bunlar hep "Domuz gribi ol inşallah" şarkısına tıklanma rekorları kırdırmamızdandır bu böyle biline..
(Malumdur ki beddua sahibini bulur :))Yorumlar

 1. Geçmiş olsun :)
  (şu ben robot değilim engelini kaldırmadığından da olabilir :)) )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Bu konuda çabaladım fakat sanırım isimsiz mesaj bıraktığın için böyle birşeyle karşılaşıyorsun. Farklı yanıtlama seçeneklerinden birini seçip bu sorunu aşabileceğini düşünüyorum :)

   Sil
  2. Bence ayarlardan ayarlanabilir :)
   Adsız* olmak hakkımız söke söke alırız, baane yaav :D


   *Adsızlık eski geleneklerden kalma güzel bir uygulama.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))