Ana içeriğe atla

Şahit Ol Ya Rab!

Hani eskiden evlerde üzerine şöyle yazan bir tablo olurdu:
Bugün Allah için ne yaptın?
Bugün Allah için çok yoruldum.. Ayaklarımın altı sızlıyor, beynim Zonkluyor, aç ve susuzum.. 
İyilik Yap denize at derler, şimdi bunu söyleyerek ne yapıyorsun? Yaptığın doğru mu? diyebilirsiniz. Haklı sualler bunlar. Ama amacım yaptıklarımı saymak değil vicdanımı rahatlatmak belki.. Belki de niyetimi yeniden hatırlatmak kendime..
Bazen hayatın akışına kapılıp gidiyorsun ve neyi ne için yaptığını unutuyorsun. İşte bu zamanlarda sebebleri yüksek sesle söylemek gerekiyor yeniden hatırlamak için.. Dayanma gücünü artırmak için.. Vazgeçmemek için.. Sabretmek için..
Evet bugün Allah için çok yoruldum.. Bu yüzden yorgunum ama mutluyum. Mutlu olmalıyım en azından.. İçimdeki art niyetli kelimeler dizisini boğmalıyım. "değmez bu kadar yorma kendini" dememeli içimdeki ses.. "yoruldun da ne oldu" diye söylenmemeli..
Peygamberimiz sav bile veda hutbesinde "görevimi hakkıyla yaptım mı?" diye sorup da "evet ya Rasûlullah" cevabını aldıktan sonra "Şahit ol ya Rab" diye üç kere tekrar etmemiş miydi?
Şimdi ben de aynısını yapıyorum..
Görevimi hakkıyla yaptığıma inanıyorum..
Senin için yoruluyorum..
Şahit ol ya Rab!
Şahit ol ya Rab!
ŞAHİT OL YA RAB!

Yorumlar

 1. Amin.
  Düşen uçağı mı tuttun, tusunami dalgalarını geri mi çevirdin :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunların ikisi de Allah için yapılacak şeyler kategorisine girmeye hak kazanamayacak işler bence :))
   Ben daha zor işler yaptım zira insanla uğraş en zoru..

   Sil
  2. Can kurtarmak ta Allah için :)
   Çiçeğim; perdeyi açarken kökünden koptu sabah, o günü zehreyledi :(
   Aldım tamir ettim, vicdan-sızım dindi. Bak şimdi şüphede kaldım vicdan rahatlatmak Allah rızası için değil mi :(

   +Yorum bırakırken ben robot değilim onayı isteyen bir kontrol var, bu yorum bırakmayı zorlaştırıyor. Ayarlardan düzeltebilir misin :D

   Sil
  3. Doğrusun can kurtarmak da Allah için elbette :) Ne bileyim bir an cebriyeci (kaderci) yanım ağır bastı da ondan öyle dedim galiba.. Çiçeğine de çok üzüldüm şimdi..
   +Ayarları düzeltmeye çalışacağım, yalnız artık adını vermek istemeyen takipçi modundan çıksanız mı diyorum :) Beni bu kadar sıkı takip eden takipcimin hiç olmazsa bir nicki filan olsun isterim :)

   Sil
  4. Ayarlamanızı istememden maksat bir insanın uyduruk bir sisteme mecbur bırakılması hoş görünmüyor, (makinelerle savaşmaktayım, yaşasın özgürlük) :D

   +RSS okuyucu(NewsFox) diyelim biz buna, adsız olmak daha iyi kendimce :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))