Ana içeriğe atla

Sarayın Kutsalları

Tatil dönüşü uçakta Talha Uğurluel'e rastladım. Kendilerini TGRT zamanlarında Osman Ünlü'nün programındaki köşesinden beri takip ederim. Anlatımı ve tarihçi kişiliğinden çok etkilenirim. Çoğu kez "eğer böyle bir tarih hocam olacağını bilseydim tarih bölümünü okurdum" demişliğim vardır. Tarihe ilgim oldum olası yüksek dozdadır amma ve lakin bir de böyle sade yalın ve sürükleyici tarzda bir tarih öğretimi ben de doz aşımı isteği uyandırmakta..

Evet Talha Uğurluel'in sıkı takipçisiyim. Bu takibim Twitter, Instagram ve yer aldığı televizyon programlarıyla sınırlıydı. Ta ki, kendileriyle karşılaştığım gün "neden elimde onun kitaplarından biri yok ki" diye içten içe hayıflananana kadar. Öyle boş kağıda imza da istenmez ki adam "popçu" değil sonuçta. Ferman verdim;  "tez vakitte bir Talha Uğurluel kitabı alına ve okuna!!!"

Önceki yazılarımda bahsetmiştim, okulda öğretmenler arasında bir kitap okuma etkinliği başlattık. Bu etkinlikte dördüncü olmama rağmen bana da hediye kitap alacaklarını söylediler. "Hangi kitabı alalım istersin" dediler. Arkadaş sağ olsun "Talha Uğurluel'in kitapları güzel oluyor onlardan birini iste" dedi. Doğrusu o an aklımdan üst pragrafta beyan ettiğim isteğim uçup gitmişti. Zilin sesini duyan emelim, yeniden yuvasına geri döndü.

Ve nihayet bugün kitabımı aldım elime. Başladım okumaya.. Bir kere, çok sürükleyici bir kitap ve fakat hayatımda ilk defa bir kitap için "neden bu kadar sürükleyici" diye üzülmekteyim. Bitmesin istiyorum. Yeniden ve yeniden okumak istiyorum. "Bir tek taş hikayesi"ne hayran kaldım. Bir tek taş ve gözbebeğimden süzülen bir tek yaş..

Topkapı sarayına iki kez gittim, kutsal emanetleri de ziyaret ettim hamdolsun. Ama bu kitabı okuduktan sonra oraya tekrar gitmem gerektiğini düşünüyorum. Bu kez çok daha farklı hislerle..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))