Ana içeriğe atla

Akraba Evliliği Zararlı Mı Yararlı Mı?

Akraba Evliliği..Sizce Zararlı mı Yararlı mı?
Bence çok da zararlı değil. Hele de şu devirde, insanları tanımak bu kadar zorken tanıdıklarınız arasında doğru düzgün eş adayları varsa evlenin derim ben :)) 

Benim annemle babam teyze çocukları mesela..
Annemin ve babamın dayısı babamın halası ile evli..
Annemin ve babamın iki dayısının çocukları birbirleri ile evli. (Kız tarafı, aynı zamanda babamın halasının kızı da sayılıyor)
Babamın halası, babamın dayısının oğlunu sevmiş ama babamın dayısının malum oğlu babamın amcasının kızı ile evlenmiş. (Yani halasını sevip yeğenini almış)
Babamın kardeşi ile annemin kardeşi arasında bir aşk filizlenmiş ama kemale ermemiş.
Teyzemin kızı ile teyzemin oğlu arasında da aynı mevzu bahis oldu ama sonuç hüsran.
Sülale geniş, ellinin üzerinde anne tarafında otuzun üzerinde de baba tarafında kuzenim var. Bir de ikisinin de ortak tarafları var ki burada da azımsanmayacak kadar uzak kuzenim var. Akraba evliliği potansiyeli yüksek bir genç nesil de geriden gelmekle meşgul. Her geçen gün nufusumuzda gözle görünür bir artış söz konusu. Aramızda kopmaz bağlar var. Türkiye'nin her şehrinde bir akrabanın olması garip bir güven duygusu oluşturuyor. Yazları bol şenlikli geçiyor. Her sene bir düğün ya da sünnet organizasyonu tanışıp kaynaşmamız için vesile oluyor. Anlayacağınız akraba evlilikleri bizden soruluyor.. Üstelik ailede bir özür durumu da yok çok şükür. Bu nedenle akraba evliliğinin zararlarına çok inanmıyorum. Zannımca faydası zararından çok. Yine de kim kimin neyi, diye kafa yormak istemiyorsanız abartmayın derim. Dozunu az tutarsanız sıkıntı olmayacak bir konu. Benden size izin seviyorsanız akraba diye vazgeçmeyin"evlenin çoğalın" :)))

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))