Ana içeriğe atla

İnsan Bir Kere Ölür

İstanbul'a hastayım.. Artık bunu hepiniz biliyorsunuz :)) 
Ayrıca İstanbul'da hastayım.. Bundan da az çok haberiniz var..
Bir ara domuz gribi olduğuma dair bir post yazmıştım. Bu grip domuz gribi mi bilinmez ama geldiği gibi gitmiyor onu iyi biliyorum. Beni çok sevdi kerata :)) Gidip gidip geliyor.. Eylül'den sonra bu beşinci grip vakam.. Alıştım artık takmıyorum. Aklına estikçe gelip gitmesini arsızlığına veriyorum..

Neyse efendim hasta hasta haftasonu ne yapılır? Çamaşır, bulaşık, temizlik, yemek ve alışveriş dışında tabi :) (bunlar boynumuzun borcu, hastalık filan dinlemiyor) Ben de bu mevzuları hallettikten sonra oturdum dizi izleyeyim dedim. Türk televizyonlarında aradığımı bulamadığımdan Kore televizyonlarına dadandığım doğrudur. Koreliler bakmış "Güneşli Diziler" tutuyor, "Güneşin Torunları" diye bir dizi yapmışlar. (Al işte bizden çalmışlar.. Onca zaman Güneşi Bekledik, Güneşin Kızları geldi.. Torunları da Kore'ye gitmiş, şimdi haberdar olduk) Dizi hakkında daha önce bir post yazmıştım. Ondan sonra diziyi bir bıraktım pir bıraktım hala elim başlat tuşuna gitmiyor. Ve fakat duydum ki Türkiye'de Akparti'ye oy verenlerin oranı kadar Kore'de bu diziyi izleyenlerin oranı varmış.. Henüz bitirmediğim için çok yorum yapmak istemesem de on bölümlüklük geçmişimden yola çıkarak şu yorumu yapabilirim:  klişe konusuna rağmen kaliteli seneryo ve dialogları diziyi izletmekte büyük etki oluşturmuş olabilir. Dedim ya bu dizi Kore dizisi görünümlü bir Amerikan dizisiydi. Eee korelilerin amerika hayranlığı da ortada..

Bu dizi hakkında son sözlerimi diziyi bitirince söyleyeceğim. Asıl bugün anlatmak istediğim başka bir dizi vardı. Biraz da ondan bahsedeyim. Dizinin adı : Please Come Back..
Dizi,aynı zaman dilimlerinde ölen iki adamın ikinci bir şans isteyip dünyaya başka bedenlerle geri dönmesi ile başlıyor. Konu ilginç. Türkiye'de çekilme ihtimali bile olmayan bir konu olunca izleyeyim dedim. Dizinin İslami inanç esaslarına tamamen zıt karakterde olduğunu baştan söyleyeyim. Malum biz de ikinci şans, başka bedenleri kullanma, vaktinden önce ya da sonra ölme gibi mevzular la mümkündür. Bu dizi de her biri vardı. Hatta bir adam bir "kadın bedeninde olsa da" başka bir adama aşık olsa Türkiye'de yer yerinden oynar. Korelilerin büyük çoğunluğu ateist olduğundan bol keseden sallayarak senaryo yazmakta zorlanmıyorlar. Dizi gereğinden fazla absürt olsa da kendine bağladı beni. Merakla izledim her bölümünü. Oyuncuları ve oyunculukları beğendim. Sonunu beğendim. Hem ağlattı, hem güldürdü. Ama en çok da düşündürdü.


Öldüğüm zaman tekrar dünyaya dönebilir ve yarım kalan işlerini tamamlayabilirsin deseler "kesinlikle dönmem" buna karar verdim. Dizide "insan bir kere ölür" diyordu. Ama onlar geri dönerek iki kere öldüler.. İki kere üzdüler sevdiklerini.. İki kere üzüldüler giderek.. 
Yarım da kalsa bırak öyle kalsın dokunma.. 

 

Yorumlar

  1. 2004'te öldüm(ruhen) olmadı, 12 yılda kaç kere öldüm hatırlamıyorum, saymıyorum. Sorun şu ki dirilemedim. İlaçlarla falanca hastalığa(ruhsal) yakalanmamak için depindim, şimdi onlar da işe yaramıyor parça parça gidiyorum. Allah nasip etmedi dirilmeyi, yazdı alnıma..
    Ne ölü ne diri(ne hortum ne Kıble) arafa sürüldük...
    Çekeceğimiz varmış kaderden.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))