Ana içeriğe atla

Mahya'lı Selfie Modası

Hayatım boyunca termometrede gördüğüm en yüksek rakam 35'ti. Onun da başında eksi vardı. Gel gör ki bugün otobüste 41 sayısına şahit oldum. Ben şok ben iptal tabi..

Yüksek Lisans var dediler sabah sabah kıtaları aştım. Avrupa'dan Asya'ya geçtim. Ama hüsran ve artı kırk birle eve döndüm. Şimdi "Evinizde klima bile var daha ne istiyorsunuz?" diyen akrabama kendilerinin gereksiz bir alet olduğunu ima ettiğim gün adına özür diliyorum. Meğer bu, ne mübarek bir aletmiş de haberimiz yokmuş. 

Ben bu şehri bir sabah seherinde bir de akşam serinliğinde seviyorum. İncecikten bir rüzgar esiyor ya işte o zaman kendimi vatanımda hissediyorum. 

İftarları her gün başka bir caminin yanında yapıyorum. Sultan Ahmet'te Nihat Hatipoğlu'nu, Eyüp Sultan'da Serdar Tuncer'i, Yeni Cami'de Mustafa Karataş'ı, Süleymaniye'de de kafamı dinliyorum. Her caminin yanında bir "mahya selfiesi" çekiyorum.

Maher Zain'de benden görmüş olacak ki o da bir "Mahya Selfie'si" çekmiş Face'ne koymuş. Kültür öğelerini direk almayıp kendi kültürünle harmanlayınca ne deniyordu? İşte ondan şey ettik biz.. İyi de oldu ama. Baksana :))Zaman böyle geçip gidiyor. Allah izin verirse bu perşembe serin diyarlara göç ediyorum. Geride kalanları 41'leri ile başbaşa bırakıyorum. Bekle beni Erzurum ben geliyorum.

Gıdiginle Gudiginle bekle..Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))