Ana içeriğe atla

Bayram Günlüğü


Talebe olarak çıktığım memleketime Muallim olarak döndüm. Benim için değişen  bir şey olmadı aslında. Zira hayat gayesi "pazara kadar değil mezara kadar ilim yolunda.." ilerlemek olan biri için bu yoldaki rolü pek de önemli değil, önemli olan tek şey "yolda olmak"..

Fakat akraba-i talukat bunu böyle anlamamış olsa gerek ki, şahsıma karşı muamelelerinde büyük değişiklikler hissettim. Bu değişiklikler olumlu anlamda elbette. Benim adıma benden daha fazla mutlu olduklarını hissettim mesela. Bu mutluluk, içine hayret duygusunuda harmanlamış, ortada karışık bir hal vuku bulmuş.

Size çok bahsetmedim fakat benim hayat hikayem çoğu insana göre ibretlik bir hikaye. Bir başarı öyküsü.. Yaşadıklarımı yazsam roman olacağı doğru ama kendini övüyor demeyin diye yazmıyorum :)) Özetle "ben sadece öğretmen olmadım, imkansıza kapı araladım" (Allah'ın izniyle) deyim siz gerisini hayal edin :))  Şaka yaptığım doğrudur ama her şakanın içinde bir haklılık payı olduğunu da unutmayınız :)

Neyse efendim, malum bayram ev ev geziyoruz. Herkes öğretmen hanım diye hitap ediyor. İstanbul'da yaşamak nasıl diye soruyor? Bu durum sayesinde evlilik mevzusu karambole gidiyor, ziyaretin de kısası efdal malum, konu oraya gelmeden bendeniz mekanı terk ediyor.. 

Böylece kazasız belasız bir bayram ertesine kapı araladık. Bugünden itibaren "yazlıkçılar" diye kategorize ettiğimiz Erzurum'a göre batıda kalan ve her yaz istisnasız tatilini serin bir şehirde geçirmeyi arzulayan misafir tayfamızın ilk ayağı yurda adım atacak. Sırf bu sebeple iki ay boyunca semavicik büyük ihtimalle yerde yatacak. Olsundu, böyle de güzeldi.

Şimdilik bu kadar, yeni bir yazıda buluşmak dileğiyle Hayırlı Bayramlar Canlar..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))