Ana içeriğe atla

Saad Lamjarrad- M3allem- Enty- Mal Hbibi Malou


Saad Lamjarrad..  Arap dünyasının en yeni idolü. 
Said = mutlu, mücerred = soyutlanmış.. 

Her şeyden soyutlanıp yalnız mutluluğa odaklanmış bir isme sahip bu insan kişisi son zamanlarda şarkılarıyla Arap dünyasını kasıp kavuruyor.. Şu sıralar Arapların bir nevi Gangnam Style'lı olabilecek bir çok şarkıyı seslendirip ününe ün katmakla meşgul olan Saad, çocukluğundan beri müzikle ilgileniyor. Saad'in babası ve annesi de ünlü isimler. Saad kendini büyük kitlelere ilk olarak Arap dünyasının "O Ses"ine katılarak duyurmuş. Aslen Fas'lı olan Saad son şarkısı "Muallim"le müzik hayatında zirve yapmış durumda. Ansiklopedik bu bilgilerden sonra gelelim fikr-i cemillerime..

Moroco yani Fas'a hayranlığım çok eskilere dayanır. Youtube'da dolaşırken Fas'ta çekilen bir klip gözüme ilişti. Üstelik şarkının adı "Muallim".. Hem Fas hem Öğretmen kelimeleri algıda seçicilik oluşturunca doğal olarak şarkıya odaklandım. Bu odaklanmada izlenme sayısının 250.000.000'a yakın olması da etkili oldu tabi. Şarkı bağımlılık yapan bir şarkı. Oyuncuların kendilerine has dansları ve renkli kıyafetleri ile klip de bir o kadar bağımlılık yapıyor elbette.. Önce şarkıya hayran kalıyorsunuz sonra şarkıcıya.. "Bu adamın başka şarkıları da var mı?" demeden edemiyorsunuz. Biraz eşeleyince de bir hazineye denk geliyorsunuz. "Enti" yani "Sen" şarkısı ilk olarak karşılıyor sizi. Muallim'den daha bile çok seviyorsunuz. Ardından "Mal Habibi"ye geçiyorsunuz. "Sevdiğime sorun bakalım derdi neymiş" temalı bu şarkıyı da en az bin kere dinliyorsunuz.

Arap müziğini seviyorsanız, bir bakın derim. "Acaba şarkıda ne deniyor" diye merak ederseniz, Türkçe altyazılı hallerini de youtube da bulabilirsiniz.
LİNKLER:
Muallim
Mal Habibi Malu 
Enti (Sen) 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))