Ana içeriğe atla

Allah'tan "Uzak" Doğu


Youtube'da yabancı ülkelere ait tatların denendiği videoları zevkle izliyorum. Bu videolardan birinde Uzak Doğu mutfağının o nadide tatları mevzu bahisti. O kadar acayip şeyler denendi ki midem, "bize müsâde biz artık kalkalım" dedi ve arkasına bakmadan gitti.. Videonun sonunda yemekleri tadan adam ise "Allah'dan uzak doğu yoksa yanmıştık" dedi ve durumu bir cümleyle özetledi.


Bugün marjinal bir öğretmen arkadaşla Uygur Türklerinin işlettiği bir lokantaya gittik. Yemekleri o seçti. İsimlerini bilmediğim şeylerden biri Kore dizilerinden bildiğimiz Ramen'e benziyordu. Diğeri Cağ Kebabı'nın çakma versiyonuydu. Ortaya ise yine Kore dizilerinden aşina olduğumuz tavuklu, ıspanaklı, patatesli, bol baharatlı ve soslu bir güveç konmuştu. İçecek ise çorba tasında sunulan uzak doğu çaylarından biriydi. 

Yeniliklere çok da açık olmayan bünyem, "ekmek yok mu ekmek?" "bir de su alabilir miyim?" "şimdi bunun üstüne Rize çayı ne güzel gider" gibi cümleleri sesli sessiz zikretti durdu. Ne varsa memleketimde var arkadaş.

 Yine de değişik bir şeyler tatmak isteyenlere bu mekanı tavsiye ederim. Evinizde gibi hissedeceğiniz, çekik gözlü insanları görebileceğiniz, helal kesim uzak doğu yemekleri yiyebileceğiniz, küçük, şirin, farklı bir mekan arıyorsanız, buraya bir gidin derim.

(Akyol Uygur Restaurant- Oruçgazi İlköğretim Okulu Arkası- Fatih) 

Yorumlar

 1. rameni severim ama bu yemeklerde et var yahu :( yemeklerin içine etin dahil olmasına şiddetle karşıyım arkadaş görüntüsüne bile dayanamadım tek yiyebileceğim şu cağ kebap benzeri olan heralde ama yeni mekanları merak ediyorum İstanbul'a bir daha gittiğimde söylediğin mekana giderim belki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de aksine yemeğin içinde et olmayınca yemeyenlerdenim :)))

   Sil
  2. hadi yaaa bak bunu erkeklerden bekliyordum sadece çünkü etli yapılan yemeklere bile "hani bunda et" diye tepki veren bir babam var...
   neyse ne güzel işte kansızlık problemin olmayacak arkadaşım maşallah :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))