Ana içeriğe atla

Anne


Star'da bu akşam "Anne" isimli bir dizi yayınlandı.
Bu dizi hakkında bir şeyler yazmazsam ince hastalığa yakalanabilirim. Son bir saatte en az bir senelik gözyaşı döktüm. En son bir kurguya iki sene önce filan böyle ağlamıştım. (Kırgın Çiçekler'in ilk bölümüne)
Bu iki hikayenin bu kadar etkileyici olmasının sebebi hiç şüphesiz üste kurgu tanımını kullansam da tamamen gerçek hayatta var olmaları aslında.

Benim bam telim "yetim çocuklar"dır. Söz konusu bir yetim olunca duran sular gözyaşı olup akıyor gözümden. Ne yazık ki öğretmen olduktan sonra daha fazla yetim, suistimale uğrayan, ihmal edilen vs.. çocukla tanıştım ve her gün daha da fazlası ile tanışıyorum. Ne yazık ki neredeyse ders verdiğim her sınıfta dizide işlenen konu ve benzeri konulara örnek teşkil edecek bir çocuk bulunuyor. Ne yazık ki her sınıfta bir savaş mağduru çocuk da bulunuyor. Ve ne yazık ki bu olan bitene şahit ama çaresiz kalan birden çok da öğretmen bulunuyor. 

Mesela sürekli gülen bir öğrencim var ya da sürekli dersi olur olmadık yerde olur olmadık şeylerle bölen bir öğrencim. Mesela dokunmadan ağlayan, mesela göz teması kuramayan, derdini anlatamayan mesela, sesini hiç duymadığım ne yaparsam yapayım konuşmayan.. Mesela kabadayılık yapan bir öğrencim var, kendini bu şekilde ispatlayan. Ve daha nicesi..

Hepsinin ortak noktası ne biliyor musunuz?
Eksik, kırık, dökük, bozuk, sökük bir aile. Ya da ailesizlik..

Sokakta mendil satan bir çocuk var mesela. Her gün beni öpücüklerle uğurlayan. Soru sorulduğunda önce doğruyu sonra öğretileni fısıldayan..

Ve buna şahit olan bir öğretmen. Hiç bir şey değil ama görüp de bir şeyler yapamamak asıl insana koyan.. 

Yorumlar

  1. Gerçekten çok ince işlenen bir dizi bende seninle aynı duyguları paylaşıyorum. Yayının için teşekkürler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))