Ana içeriğe atla

Sevmek Günah mı?

Eğer din adına bir şeyler yapmaya çalışan, kenarından köşesinden din işlerine karışan biri iseniz mutlaka ve mutlaka bu soru ile karşılaşacaksınız. 


-SEVMEK GÜNAH MI?

-Sevmek değil sevgili olmak günah.
-Ne farkı var ki? Uzaktan mı seveceğiz yani?
-Sevgili olmadıktan sonra sevmenin ne manası var ki?
-Öyle iş mi olur, çok saçma...

"Sevmek günah mı?" diye soran kişi yüzde doksan dokuz nokta dokuz "bir kadın-erkek" ilişkisinden bahsetmektedir. Yoksa; taşı, kuşu, ağacı, böceği, çoluğu çocuğu, inci boncuğu sevmenin günah olmadığını herkes pek tabi bilmektedir. Hem, bu kadın ve erkeğin, karı koca, baba kız, ana evlat, kardeş bacı yani "yabancı" olmadığının da farkındadır ol kişi. Onun derdi sevmekle değildir, sevgililikledir. Sıkıntı sevmekte değildir. Sevmenin gereklerini yerine getirmektedir. Hiç bir şey yapamadıktan sonra sevmenin ne anlamı vardır? 

İslam dini sevgi dinidir. Sevmek haram değil aksine farzdır, farz. Sevmemektir günah olan. Sevgini vermemektir kimselere. Nefrettir, hasettir, kindir. Sevmeyen değil seven tekindir. 

-PEKİ, SEVMEK GÜNAH DEĞİLSE SEVGİLİ OLMAK NEDEN GÜNAHTIR? 

Çünkü diye başlar cevaplar. Çünkü Kur'an, "zina yapmayın" demez "Zinaya Yaklaşmayın" der. Sevgili olmak zinaya yaklaştırır. Her şey bir bakışla başlar, sonunu bulamazsın, alışkanlık yapar, zinadan uzak duramazsın. Cevap tam da bu değil aslında. İslam, kişilerden ziyade toplumları koruma derdindedir. Yani İslam sosyal bir dindir. İlk okuldan beri ezberletilen ve çok da doğru olan bir cümle vardır, "toplumun en küçük yapı taşı ailedir." Aile temeldir. Temelle oynanırsa bina çöker. Aileyi korumak için ihtiyatlı olmak gerekir. Zina ise aileyi çökertir.

-İYİ HOŞ DA EVLENECEĞİM İNSANI SEVGİLİ OLMADAN NASIL TANIYABİLİRİM?

Gittikçe sorular zorlaşır. Çalışmadığımız yerlere sıra gelir. Zira bu soruların cevabı bizim için de muammadır. Hem görücü usulü, bu durumdan çok daha mı evladır???

-Annenle baban tanışmadan evlenmiş de ne olmuş, bak otuz senedir evliler. Şimdikiler öyle mi on sene konuşuyor on ay sonra mahkemedeler..

Cevap bu da değil elbette. Sizden makul cümleler kurmanız istenir. Ama o cevaplar kim bilir şimdi kimle, nerededir?..

Diyorum ya mevzu büyük, cevap sırtımda bir yük. Bu yazıyı burada sonlandırıp, bir sonraki postta SEVME AHLAKI'nı ele alacağım. 
Bakalım, günahsız sevgi nasıl olabilir?
Temiz yuvalar nasıl kurulabilir?

Ayet ve hadislere göre sevme ahlakı bir sonraki postta, bekleyin bomba gibi geliyorum, az sonra :))

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))