Ana içeriğe atla

İzafiyet Teorisi ve Zamanda Yolculuk Hikayesi

Zamanda yolculuk fikri asırlar boyu insanları heyecanlandırmış, heyecanlandırıyor ve daha da heyecanlandıracak gibi duruyor.

Bu mevzuyu düşününce akla sırasıyla şu sorular geliyor:

1. Böyle bir şey mümkün müdür?
2. Mümkün olsa geleceğe mi yoksa geçmişe mi gidilebilecektir?
3. Her ikisine gitme şansı olsa hangisi tercih edilir?
4. Geçmişe gidilse kader değiştirilebilir mi, tarih yeniden yazılabilir mi?
5. Geleceğe gidilebilse olacaklar için önceden önlem alınabilir mi?

Ve daha bir sürü şey. Beyin yakan bu soruların cevabı elzem elbette ama asıl soru yolculuğun nasıl mümkün olacağı. Durum hakkında biraz kafa yorunca şöyle bir kanaat hasıl oldu bende. Sen buna varsayım de, teori de saçmalık de, ne dersen de :)

Bence Einstein abimiz, İzafiyet teorisi ile tarihe imzasını büyük harflerle atıp gitmiş bir şahsiyet. Ben de onun teorisinden yola çıkarak bir kanıya varıyorum. Zaman dediğimiz şey aslında sadece bir "an". Dün, bugün ve yarın tamamen yalan. Geçmiş, şimdi ve gelecek bu anın içinde saklanmış, bu anın içinde yaşanıyor. Yani Fatih tam da bu an da İstanbul'u fethediyor, Adem tam da bu anda Allah'a secde ediyor. Ben tam da bu yazıyı, senin okuduğun anda kaleme alıyorum.Ve hatta kıyamet tam da bu anda kopma eylemini gerçekleştiriyor. 

Eğer durum düşündüğüm gibi ise zamanda yolculuk işi oturduğumuz yerden gerçekleştireceğimiz bir eylem olmaya aday. "Yok daha neler" deme lütfen. Bundan yirmi sene evvel sana oturduğun yerden Amerika'daki teyzeni görebileceksin deseydim. "Teyzem de beni görebilecek mi?" diye soracaktın muhtemelen. Şimdi ise bu sorun, Vizontele'nin devam filmi Televizon'da kullanılacak bir makama erişti. 
Gel gelelim mevzuya. Oturduğumuz yerden nasıl yolculuk yapacağız? Rüya ve düşüncelerimizi kontrol ederek. Biz esasında hemen hemen her gece zamanda yolculuk yapıyoruz. Hatta bunu oturduğumuz yerden değil yattığımız yerden yapıyoruz. Bir gün çocukluğumuza gidiyoruz, bir başka gün yaşlılığımıza. Aya gidenimiz de var başka bir dünyaya gidenimizde.

-Ama bu gerçek değil ki sadece bir rüya!!!
-Emin misin? Asıl gerçek ya oysa, nereden bilebilirsin?

İnsanın düşünce gücü ile tayy-i mekan yapabileceğine inanıyorum. Hem de çok inanıyorum. Bunu zaten yapabilenlerin olduğunu düşünmekle beraber herkesin yapabileceği o gün geldiğinde (ki o gün de bugün zaten) en kötü ihtimal ulaşım sorunu çözülür. Belki de kim bilir bugünün delileri, o günün akıllıları olur. 

(Ama unutma, o gün bugün zaten.)
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 


En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.


İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))

Arapça Alt Yazılı Türk Dizisi İzleme Mantığı

İlahiyat Fakültesi'nde Arapça hazırlık sınıfından geriye kalan yarım yamalak bir Arapça'm var. Onun da elimden kayıp gitmesinden korkuyorum.
Malum şu sıralar Türk dizileri Arap ülkelerinde pek popüler. Youtube'da bir çok dizimizi Arapça dublaj ya da alt yazı ile bulmak mümkün. Ben de Arapça'ma sahip çıkma bahanesi ile bu dizilere takılıyorum. Eğlenirken öğreniyorum. Çok da faydasını gördüğümü söyleyebilirim. Çoğu zaman
 "Aslında bu kadar basit ben de bu cümleleri kurabilirim ama neden kuramıyorum" diyorum.  Bazı cümle kalıplarının fotoğraflarını hem kendim hem de benim gibi Arapça'ya gönül verenler için kaydettim. Sizin için paylaşıyorum :
"Şu dünyada kaç milyon kişi senin yerinde olmayı istiyor biliyor musun canım kardeşim ? " ( bilemezsin)

"Bizim beraber olmamız imkansız!!" (ayrı dünyaların insanları onlar)

"Bu eski Türk Filmi değil, Biz ayrı dünyaların insanlarıyız, ne ya?"


"Büyük aşklar kavgayla başlar komserim" (klişed…