Ana içeriğe atla

Sevme Ahlakı

İslamiyeti kabul eden insan evladı için hayat sadece yaşanmak için yaşanmaz. Hayatın her safhasında neden sonuç ilişkisi vuku bulur. Hiç bir şey "öylesine" değildir. Her şeyin bir sebebi vardır. Ayrıca bir de kuralı. İslam bir hukuk dini olduğu kadar bir de ahlak dinidir. Kurallar yalnızca ceza ve mükafat ilişkisi üzerine kurulmaz. Zamanla işin içine "karşılıksızlık" ilkesi dahil olur. Yaptıklarının bedeli umurunda olmaz. Yalnızca "iyi" olmak için yaşarsın. İşte tam da bu evrede hukuk, ahlaka evrilir. İslam hukukundan İslam ahlakına göre yaşama evresine geçen kulun makamı yükselir. 

İslam dini hayatın her evresinde bir takım ahlak kuralları öngörür. Ticaret ahlakı, ibadet ahlakı, risalet ahlakı, siyaset ahlakı... Aklına gelip gelebilecek her şeyin bir ahlakı vardır ve olmalıdır. Ben bugün burada sadece sevme ahlakından bahsedeceğim. 

Evet yanlış duymadın. Sevmenin de bir ahlakı vardır. Peki doğru ve ahlaklı sevgi nasıl olmalıdır?

1. Ahlak kurallarının en temel maddesi "niyettir." Yani ameller niyetlere göredir. 

Sevme ahlakından bahsederken, bir kadın ve erkek arasındaki ilişkiden bahsettiğimi daha önceki yazılarımda kaydetmiştim. İslam dininde kadın ve erkeğin birbirini sevmesi yalnızca "cinsel bir dürtüyü tatmin amaçlı" olmamalıdır. Bu da bir etken olmakla birlikte en azından listenin başında bulunmamalıdır. Müslüman için sevme sevilme ve  bir yuva kurmanın en temel amacı "İslam ahlakına göre toplumlar" oluşturmaktır. Eş seçiminde henüz dünyada olmayan çocuklar hesaba katılmalıdır. Doğru eşten ziyade doğru anne ve baba seçimi yapılmalıdır. 

2. Sevme ahlakının ikinci maddesi, sevme sevilme ihtiyacının meşru sınırlar içerisinde karşılanmasıdır.

Allah-u Teala, kullarının kalbine bir lütuf olarak sevgi olgusunu yerleştirmiştir. Sevmek sevilmek insanın en büyük hazinelerindendir. Bu hazine o kadar büyüktür ki, ulu orta yerde sergilenmemelidir. Herkesin kullanımına sunulmamalıdır. Kilitli kasalarda, kadife kutularda saklanmalı, sahibi dışındakilere kapalı tutulmalıdır. Sevgi evine şifresiz girilmemeli, sevgi evinden izinsiz çıkılmamalıdır. 

3. Sevgide aşırıya kaçılmamalıdır.

İslam dini orta yol dinidir. "Yiyiniz içiniz israf etmeyiniz" buyuran Allah-u Teala, orta yolun şifresini bizlere sunmuştur. Ölümüne sevmek, sevme ahlakına uygun bir davranış değildir. İtidal, sevme ahlakında çok önemli bir olgudur. Arabesk sevdaların nihai sonucu üçüncü sayfa haberi olmaktan öteye gidememektedir. 

4. Sevgide sadakat ve fedakarlık esastır.

Gülü seven dikenine katlanmalıdır. İslam dininde söz verip sözünde durmamak münafıklık alameti olarak kabul edilir ve bir çok yerde kınamaya tabi tutulur. Birbirini seven iki insan arasında da bir "gönül ahdi" söz konusudur. Bu ahdi bozmak çok ama çok zor olmalıdır. Vazgeçmek kolay olandır. Olması gereken savaşmaktır. Söz vermek de sözünden dönmek de günümüzdeki kadar basit olmamalıdır. 

5. Sevgide nezaket şarttır.

Seven sevdiğini bir gelinciği sever gibi sevmelidir. İncitmekten korkmalı, hırpalamadan, yormadan, kırmadan sevmelidir. Sevginin yollarında kar üstünde yürür gibi yürünmelidir. Cümleler özenle seçilmelidir. Ayrılık kelimesi şaka yollu dahi olsa dile dökülmemelidir. 

Sevmek zor zanaat vesselam.. 
Başarabilene "aşk olsun"..Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))