Ana içeriğe atla

Takvimlerden Haberim Yok Geçiyor Yıllar


2014 bitiyormuş 2015 geliyormuş. Hoş gelsin sefa getirsin. 
Sayılarla oldum olası aram hiç iyi olmamıştır. Matematiği sevmem.Yaşımı göstermem. Paraya önem vermem. Yemek yaparken bile aldığı kadar un kullanır göz kararı tuz katarım. Saat kullanmam ezan sesine göre günümü ayarlarım. Biz ki "akşam ezanından önce evde ol" gençliğiyiz bize saat ne hacet.

2014 bitiyormuş 2015 geliyormuş. Hoş gelsin sefa getirsin.
Güneş de Allah'ın Ay'da... Göktekiler, yerdekiler ve ikisi arasındakiler, hepsi... Miladi takvim de onun Hicri de... Hz. İsa da onun peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) de... Biten de O'nun kalan da.. Giden de O'nun gelen de.. Sabaha, kuşluk vaktine, geceye ve asra yemin eden de O. İnsanlar hüsrandadır diyen de...

2014 bitiyormuş 2015 geliyormuş. Hoş gelsin sefa getirsin.
Biliyorum, miladi takvime gıcık olan üst kat komşunuz yine 31 Aralık'ı Mekke'nin Fethi diye kutlayacak. Alt kat komşunuz ise hindi kesmeyecek ama adet yerini bulsun diye fırında tavuk yapacak. Biliyorum, "ben yıl başı kutlamıyorum" diye 40 kere söyleseniz bile 10'dan geri saymadan edemeyeceksiniz. Biliyorum, hiç bir zaman saat 00.00' a dikkat etmeseniz de o akşam tam o saatte saate bakacaksınız. Biliyorum sabah olduğunda "yıl olmuş 2015 hala sokağa çöp atıyorlar" diye iğrenç bir espriye imzanızı atacaksınız. En olmadı "2015 oldu da ne oldu her şey yine aynı" diye hayıflanacaksınız. 

2014 bitiyormuş 2015 geliyormuş. Hoş gelsin sefa getirsin. 
Daha geçenlerde " 2000'e ne kaldı, ne kaldı, bir kaç sayılı zaman, yıl boyunca eğlence bizden gelir her zaman" şarkısını söylemiyor muyduk? Milenyum'da uçan arabalara binmeyecek miydik? Kimse bize Facebook'tan bahsetmemişti. Twetter'ın esamesi okunmuyordu. Ama ne oldu?
2014 bitti 2015 geldi. Hoş geldi sefa getirdi.Yorumlar

  1. her yılbaşı bir kaos yaşanıyor. hatta her milli ve dini bayramda yaşıyoruz :D

    YanıtlaSil
  2. Özel gün ve gecelerle ilgili ciddi problemlerimiz var. Millet olarak çocukluğumuza inilmési şart :-)

    YanıtlaSil
  3. Aman yıl geçse ne olacak. Yılbaşı kutluyor insan. Ömrü boş geciyor haberi yok. Yılbaşı kutlayacaklarina geçen bir sene içinde ne yaptıklarına baksalar daha makbul olur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))