Ana içeriğe atla

Kpss Mağduru Öğretmenler


Twitter'da hemen hemen her hafta öğretmen atamaları ile ilgili bir tag tt listesine kesin giriyor.
Bizim öğretmen adayları işbirlikli öğrenme, grup çalışması gibi yapılandırmacı öğrenme yaklaşımının yöntemlerini ne derece iyi kavradıklarını ilgili devlet büyüklerine göstermeyi çok iyi başarıyor. Nasıl olsa seçim senesi ne koparsak kârdır mantığı ile şubatta atama, martta atama, nisanda atama gibi her ay yeni bir istekle ortaya çıkıyorlar. Bazen de zaman ekseninden çıkıp sayısal dileklerini gündeme getiriyorlar. 40.000 atama bunlardan biri mesela.. Biliyorlar ki devlet baba istenen miktara hep daha azı ile cevap veriyor, onlarda sayıyı olması gerekenden biraz daha yüksek tutuyorlar. 

Ben de öğretmen aday adayı olduğumdan gecem gündüzüme Türkçem matematiğime karışmış tarihi bir karakter gibi dağ taş demiyor Türkiye coğrafyasını bucak bucak dolanıyorum. 

Bu psikolojiyi bilen bilir, haberler bile acaba sınavda çıkar mı diye izlenir. Okul yolu her an bir matematik problemi olabilir. Komşunun çocuğu üzerinden gelişim dönemleri öğrenilir. Sokak köpekleri aslında sokağın değil Pavlov'un köpeğidir. Çıldırmaya az kaldı doktorum nerde diye düşünürken sınav günü gelip çatıverir. Bitirilecekler sizi çoktan bitirmiştir.

Sonra, Ağustos ataması olmazsa şubat, mart, nisan.. 
Maksimum dört kere daha aynı şey denenir. Başarısız denemelerin ardından erkekler polis olur, kadınlar kesin evlenir.

Kpss gibi bir sınavı aşmış öğretmen olabilme bahtiyarlığına ulaşmış öğretmenlerinizin kıymetini bilin. Onlar çok muhterem insanlar..

Yorumlar

  1. Allah kpss ye muhtaç etmesin. bir daha hiç işime yaramayacak saçma sapan şeyleri çalışmak zorunda bırakmasın :/ bu sınavınen çok nesi kötü biliyor musun? aslında hiç bir öğreti becerisi olmayan ama ezberi kuvvetli bir kısım gürühunda yüksek puanlar alıp öğretmen olup çocuklarımıza hiç bir şey öğretemeyecek olmaları

    YanıtlaSil
  2. Amin amin :) Allah muhtaç ettiklerini de tez zamanda kurtarsın inşallah :)
    Ezber mevzusunda çok haklısın.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))