Ana içeriğe atla

Liyakat

Bugünlerde işin ehline verilmemesinden muzdaribim. Amatör bir hayat yaşıyoruz. Kimse profesyonel değil. Eh işteler, idare ederler sarmış dört bir tarafı. Üstelik mükemmele ramak kalmış bir level daha atlasa final yapacak hayatlara çok da yakınız artık. Görüyoruz duyuyoruz ama dokunamıyoruz. Keşkelerin yerini nedenler alıyor. Neden Biz değil onlar? Neden bizde yok onlarda var? Bize düşen game over. 

Liyakat önemli arkadaş. Çocuk ygs'ye giriyor puanım nereyi tutarsa orayı okurum diyor. Adama soruyorsun ne iş yapıyorsun diye, ne iş olsa yaparım diyor. İşte bizi tam da bu kafalar bitiriyor. 

Torpil müessesesi bu milletin en kadim, yıkılmaz müessesesi. Hatta beşik uleması diye özel bir çeşidi bile var. Hak etmediği halde hak etmediği yerde olan insanlara yapılan haksız eylemin adı. En çok da bazı dini kurum ve kuruluşlarda kullanılân şey. Hoca böyle yaparsa cemaat ne yapmaz. 

Yine de yapma cemaat acından öl ama hak etmediğin yerde hak etmediğin şekilde olma. Daha işe başlamadan tatil günlerini hesaplama. Az emekle çok para kazanılan işlere talip olma. Zoru sev zoru başar. Ne buyuruyor Yaradan:
Bir işten yorulursan başka işe koyul.

Müslüman tatil yapmaz.
Müslüman atıl olmaz. 
Müslüman haram yemez.
Müslüman çalışkandır.
Müslüman ehil olduğu işi yapar. Müslüman işi ehline verir.
Unutma.

Tercihlerin Müslümanca olsun.
Artık bu millette kurtulsun.

Yorumlar

 1. ne güzel yazmışsın.
  Müslümanca yaşayabilsek o kadar çok sorun çözülecek ki...
  Rabbim bize bunu nasip etsin

  YanıtlaSil
 2. Beğendiğine sevindim.
  Aynen söylediğin gibi Müslümanca Yaşamak..
  Bizim dinden anladığımız namaz, oruç, zekat, hac.
  Onun da ikisini kişi başına düşen milli gelirimiz gelişmiş ülkeler seviyesinin çoook altında olduğu için, birini ise yazlar sıcak ve kurak geçtiği için kafadan eliyoruz. Geriye bir tek, dinin direği kalıyor ki biz direksiz de din olur kafasını yaşıyoruz.
  Sair ibadetlerle ise aramızda uçurumlar söz konusu..
  Bu kadar ilkesizlik içinde dinin temel ilkelerini es geçmişiz çok mu?!!

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))