Ana içeriğe atla

Mutsuz Son

"Birgün gelecek bir gün kalacak" derler ya işte o gün bugün.
Beş yıl önce başlayan universal serüvenim yarın son buluyor. 
Farklı duygular yaşıyorum. Yorgun,  üzgün, durgun..
Yaşadığım duygular içerisinde yalnız mutluluk yok. 
Çünkü hayatımın en mutlu beş yılı bitiyor. Yine ve yeniden dünyevi aktivitelerin içinde kaybolmaya ve kalabalıklar içerisinde yalnızlığa adım atıyorum. Asıl yurdumu bırakıp gurbete dönüyorum.

Bilmiyorum, belki çok uğraştığım çok çaba harcadığım çok engel aşıp da ulaştığım bir şeyi kaybediyorum diye bu kadar üzülüyorum.
Belki de kendimi bulduğum,  kendim olduğum diyarı terk ediyorum diye.
Bildiğim tek şey gerçekten üzülüyorum.

Çoook yıllar önce "simyacı" isimli bir kitap okumuştum.
 (bu kitabı okumayan yoktur herhalde.) 
Kitapta bir adam vardı, hacca gitmek için sürekli para biriktiriyordu, bu amacı için yıllarca uğraşıp didinip sonunda amacına ulaşacak parayı bulmuş  ama hacca gitmemişti. Neden böyle yaptığı sorulunca, 
"ben hayalsiz yaşayamam" demişti. 
Ve yeniden para biriktirmeye başlamıştı. 

Benim de tek hayalim, İlahiyat fakültesinde okumaktı. Hayallerim gerçek oldu. Hamdolsun.

Peki şimdi diplomayı iade edip yeniden birinci sınıftan mı başlamalıyım bilmiyorum :-)

Hele de hayalsiz nasıl yaşanır hiç bilmiyorum.

Yorumlar

 1. Geleceğin ne getireceği belli olmaz ki.Bilemezsin belki bundan sonra çok daha güzel günlerin olacak.Hayalsiz yaşanmaz ama hayallerde bitmez.Yeni hayaller kur hayal kurmaktan vazgeçme. Daha önce kurduğun hayalin gerçek olmuş yaşamışsın.Tekrar niye olmasın değil mi :) ( Ben okumadım simyacıyı okumak isterim en kısa zamanda )

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dileklerin için teşekkür ederim. Doğru söylüyorsun hayaller bitmez. Yeni hayaller kuracağım elbette ama hiç birini bu kadar çok istemeyecegim sanırım. Yine de hamdolsun. Bunu yaşatan Rabbime hamdolsun.
   Simyacıyı okumalısın kesinlikle. Hatta ben de bir ara tekrar okusam iyi olur. Çok az şey canlanıyor zihnimde.. Unutmuşum :-)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))