Ana içeriğe atla

Deist Ne Demek?

Yaşar Nuri Öztürk bir programda Deizm'i öyle ballandıra ballandıra anlatmış ki onu dinleyen insanın "ben çok değiştim artık deistim" diyesi geliyormuş. 


Güya Atatürk de aslında deistmiş. Malum bu ülkede bir fikir ortaya atıyorsan onu ya dinle ya da Atatürk'le desteklemen gerekir. Aksi durumda kimse seni takmaz. Ne dediğine de bakmaz.

Deizm, Ateizm'e giden yolun ilk adımıdır. Esasında Deizm, Ateizm'in süslü halidir. Hani insanın içinde bir inanma isteği, fıtratı, ihtiyacı- artık ne dersen- var ya (gerci Ateistler bunu kabul etmez) işte deistler bu ihtiyaca binaen bir formül geliştirmişlerdir. Onlara göre bir "Yaratıcı" vardır ama onun işi sadece yaratmaktır. Bir kerede bütün kainatı yaratmış sonra köşesine çekilip "ne haliniz varsa görün" demiştir. "Bu saatten sonra ben artık hiç bir şeye elimi sürmem" diye de eklemiştir. (tabiri caizse)

Bu formül sayesinde hem Yaratıcıya inanıp hem de hayatını istediğin gibi yaşayabilirsin. Günah, sevap derdin olmaz. İbadet senden sorulmaz. Gez toz eğlen sonunda Allah'ın huzuruna çıktığında "valla billa ben seni inkar etmedim, ben zaten senin var olduğunu biliyordum" deyip paçayı kurtar. O iş öyle kolay değil aga! İman ispat ister. Sadece inanıyordum demekle yırtamazsın.

Elbette "insan başıboş yaratılmamıştır" aldığı her nefes kredi kartı ekstresi gibi ayrıntılı şekilde faturalandırılıp aleyhine delil olarak kullanılacaktır. 

Harca harca beş kuruş ödeme, valla yok öyle bir dünya..
Varsa da adı dünya olmasa gerek :-)

Yorumlar

 1. Yazdıklarında haklı olman ile birlikte, öyle yada böyle cehennemin edebi ızdırabından kendi mazeretleriyle de olsa kurtulanlar için uygun bir çözüm gibi görünüyor.
  Nefsine yenik düştü diye(bu derecede dahi olsa) onlarn hidayetini istemek cehennemin ne derecede korkunç olduğuna inanlara yakışmaz mı?

  YanıtlaSil
 2. Elbette yakışır. Sadece onların değil tüm insanlığın hidayetini istemek ahirete inananlara yakışan bir durumdur. Deistler, her ne kadar ateizm'e yakın olsalar da bir yaratıcının varlığına inanmaları onları hidayet yoluna erme konusunda Ateistlerin önüne geçirmektedir. Onlar varış noktasını bilen ama o noktaya hangi yoldan gideceğini bilmediği için öylece bekleyenlerdir. c

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))