Ana içeriğe atla

Kpss Soru ve Cevapları Hakkında

Geçtiğimiz hafta ve önceki hafta öğretmen adayları kpss ile cebelleştiler. Ve nihayet dün itibari ile herşey bitti. Artık özgürler. Bu özgürlüğün müddetini ise gelecek sonuçlar belirleyecek. 

Gel gelelim sınav sorularına...
ÖSYM önce "Mars"a götürdü bizi. Oradan da "şairler kahvesine" indirdi. Bu nasıl bir kahveydi hala anlamış değilim. Soruyu doğru cevaplayıp da neden o şıkkın doğru olduğunu bilmeyenlerdenim :-)
Genel Kültür ve Genel Yetenek soruları kolaydı bence. (matematik'i bilemiyorum tabi. kendileri ile aram pek limoni) 
Eğitim soruları da umduğumdan çok çok daha kolay geldi. Yine ingilteredeki direksiyonun yarattığı infial sorulmuştu ve ben yine yanlış cevap verdim:-) (bu soru ile ilgili kaç soru çözdüğümü hatırlamıyorum bile)
Alan sorularına gelecek olursak.. Malum benim alanım İlahiyat. Bu nedenle İlahiyat alan soruları ile muhatap oldum. Yorumum da bu yönde olacak. 

Bence soruları kesinlikle ilahiyatçı bir profesör hazırlamış. Sorular ancak bu kadar gıcık olabilirdi. Sınav sanki Türkçe "anlam bilgisi" sınavıydı. Bir yıl emek verenlerle hiç kitap açmayanlar aynı seviyede girdiler sınava. Bilgi soruları az ve özdü. O soruların cevapları ise çok bilindik ve netti. Ama ya o felsefe, psikoloji, sosyoloji ve sanat soruları onlar neydi öyle arkadaş.. Tamamen yoruma açık sorulardı. Şıkların ise en az ikisi doğruydu.

Bu sınavda beni en çok güldüren "imam" sorusu oldu. Hayatım boyunca o imamı asla unutmayacağım. Bizim imam namazın ilk rekatında zammi sureyi unuttu, ikinci rekatında üç kere secde yaptı. Üçüncü rekâtında secdeye doğru giderken tekrar ayağı kalktı (neden kalktığını bile hatırlamıyorum) " ayrıca" diyordu soruda "ayrıca bu imam son rekatta da şunu bunu yaptı".. 
İmam Ebu Hanife'ye göre bu imam ne yapmalı? O an aklınıza bu sorunun cevabından ziyade bu imam torpille mi işe alındı, yoksa o gün sarhoş muydu ya da neden bu kadar dalgındı aşık falan olmasın.. gibi derin sorular geliyordu. Yine de imama acıdım. "Sehiv secdesi yapsın namazı makbul olur herhalde" dedim. İçimden "ben bu kadar merhamet ettimse merhametlilerin en merhametlisi Allah daha fazlasını eder" diye de ekledim. Sonuçta merhametim işe yaradı. Standart sapmayı saptıracak bir soruya doğru cevap vermenin gururunu yaşıyorum :-)

İşte böyle gelip geçen bir dönem oldu. Allah emek verenlere verdikleri emeğin karşılığını görmeyi nasip etsin..

Yorumlar

  1. Çok geçmiş olsun .İnşAllah istediğin gibi bir sonuç alırsın .Cidden de imam sorusu gülünmeyecek gibi değilmiş. :)

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkür ederim. Sonuçtan umutluyum. İyi dileklerin için sağol :-)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))