Ana içeriğe atla

Zenginlik Başa Bela

Şu Hayatta çok başarılı olmayacaksın arkadaş..
Ya da başarılı olacaksın ama anlatmayacaksın. 
Nedendir bilinmez, zengin adam parasından bahsederken, çalışkan adam akademik kariyerinden söz ederken Egosunu tatmin etmekle suçlanır hep. Aslında bu adamlar zaten belli bir doyuma ulaşmış insanlardır. İlave bir tatmin ihtiyacı da duymazlar. Fakat onlar gibi olmayan ya da olamayan insanlar, onların başarı hikayelerini dinlerken akıllarından şu ifadeleri geçirirler: 
Ba ba ba havalara nasıl da geriniyor..
Anladık anladık sen bir numarasın..
Bu adamın da işi gücü hava atmak..

Esasında o adamın işi gücü hava atmak filan değildir. Olanı olduğu gibi anlatır yalnızca. Ama olan, zaten özünde havalı olduğu için karşı tarafta böyle bir algı oluşur. 

Bu insanlar hiç bir filmde başrol olamaz. Lise dizilerinde gıcık öğrenci, klasik Türk dizilerinde kötü adam olabilirler ancak.. Onlar çok sıkıcı insanlardır. Hayatın tadını çıkarmak yerine çalışmayı tercih eder "enayiler".. 

Velhasılı kelam bu memlekette başarılı olmak da zengin olmak da cok eğlenceli şeyler değildir. En iyisi "fakir ama gururlu, bilmiyor ama gayretli" modunda yaşamak olsa gerek..

Yorumlar

 1. Başarı için yorum yapacağım. Ben her zaman başarı için şu sözü çok yerinde bulurum " Olgun başakların başı eğil olur".Başarılı insan kendini anlatmaya ihtiyaç duymaz bence onun adına başarısı konuşur veya başarısı herkes tarafından konuşulur. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim. Benim anlatmak istediğim spontane gelişen sohbetlerle alakalı.
   Örneğin teyze sorar "oğlum bizim oğlan ygsden şu puanı aldı sen kaç puan aldın, kaçıncı oldun?" Çocuk başarılıdır iyi de bir puan almıştır soruya da cevap vermesi gerekir. O an kurduğu cümleler hava atma amaçlı kurulmasa da öyleymiş gibi anlaşılabilir.
   Bu zenginlik için de geçerli. Adam yaptığı bir yatırımdan bahseder mesela.. Ama sanki bununla övünüyor gibi anlaşılır.

   Sil
  2. Doğru haklısın bu durumda sorulan soruya cevap versen bir dert vermesen bir dert.Cevap vermeyincede yine burnu havada görünürsün :)
   İnsanları memnun etmek zor iş.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))