Ana içeriğe atla

-33 Ne Abi?

"Tatili nerede geçireceksin?" diyenlere "Derin dondurucuda" demiştim de inanmamışlardı. Buyurun kanıtı:
-33* derece..
Peki derin dondurucuda yaşayan insanlar ne yaparlar biliyor musunuz?
Öncelikle evde buldukları ne kadar yün kazak, hırka, atkı gibi malzeme varsa hepsini üzerlerine alırlar. Yeter mi? Yetmez tabi. Ardından yün yorganın üzerine yün battaniyeyi serer, kendileri de bu karışımın içine girerler. Derin dondurucuda yaşayan insanlar bol bol çay içerler. Dışları kadar içleri de üşür bu insanların. Diğerlerinin tahayyül dahi edemeyeceği miktarlarda doğalgaz faturası öderler. Ve diğerlerinin "kış hallerine" gülerler. Kar tatillerine mesela.. Anlam dahi veremezler. Zira onlar buzdolabının meyve sebze bölümünde yaşarken bile isyan ederler. 

Derin dondurucuda yaşayan insanlar yerlerini çok severler. Bembeyazdır içerisi. Her türlü kirden arınmıştır. Bizbizedirler orada. Kimse gelmek istemez buraya. Gelen de fazla kalmak istemez zaten. O nedenle arıdır, durudur. 

Derin dondurucuda yaşayan insanlar mücadeleyi severler. Onların, hayatı mücadeledir, çünkü. Kolay kolay yılmazlar. Zorluklar karşısında pes etmezler.  Vazgeçmezler. 
Derin  dondurucuda yaşayan insanlar serttir. Sözleri, gözleri, bakışları ve hareketleri serttir. Kırmak için söylemezler aslında onların uslubu öyledir. Dövmek için el kaldırmazlar belki korkutmak için :))
Derin dondurucuda yaşayan insanların bir bakışı yeter, muhatabı yere sermeye. 

Derin dondurucuda yaşamak ağlatır bazen.. Yorar. Pes ettirir. Ama vazgeçemezsin. Bir kere girdiysen o dolaba çıkamazsın. Özlersin.

Yorumlar

 1. Gelirken biraz Erzurum getir :)
  (Yine de eski Erzurumu özlüyorum:( )

  YanıtlaSil
 2. kötü haber: sabah kahvaltıyı bahçede hırka ile yaptım :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bugün burada da hava iyiydi. (-3'e çıktık ki bu derindorurucuya yaz geldi demektir) Belki hırkayla olmazdı ama karlar üzerinde bir mangal keyfi yapabilirdik aslında :))

   Sil
 3. Üzülme geçecek...Her kışın bir baharı var derler...Tabi soğuktan donmazsan:))))Yaz tatilinde güneye gidersen,eşitlenmiş olur.Ayrıca kışa hazırlık için şöyle bir güzel kemiklerini ısıtmış olursun.Ben denedim yazın güney cehennemin dibi gibi oluyor:)))(İnşaallah cehennem de bu kadar güzeldir:Diyecem ,ama nafile)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında yazın doğuya kışın batıya gidip hayatı ılık ılık yaşamak var :))

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))