Ana içeriğe atla

Bana Baba DediÇocuklar öğretmenlerine değişik hitap şekilleri kullanırlar bilirsiniz..
"Öğretmenim" ile başlayan bu serüven zamanla "örtmenim"e evrilir. Yaş profili ilerledikçe hitap şekli tamamen değişir ve sonunda "hocam" olursunuz. 

Yukarıda zikredilen durum normal seyirdir. Bir de benim derslerine girdiğim sınıflar var ki bu sınıflarda "hitap evrimi" çok başka ilerliyor. Başlarda bana da "öğretmenim" diyorlar. Ama bir farkla "günaydın öğretmenim" yerine "selamün aleyküm öğretmenim" :))
Sonra bana da "örtmenim" dedikleri evre başlıyor. Ve ardından "hocam" evresine geçiliyor. Buraya kadar her şey üsteki ile aynı. Fakat benim sınıflarımda evrim burada bitmiyor. İstisnasız dersine girdiğim her sınıfta "istemsiz" olarak ortaya çıkan "ADM" yani "Anne Deme Vakası" görülüyor. Sorun tam dersin en heyecanlı kısmında söz almadan bir öğrencinin derse müdahil olduğu dakikada vuku buluyor. Öğrenci cümlesini "anne" diye başlayıp, ardından yüzünü buruşturarak kafasını sağa sola sallayıp "aman şaşırdım" bakışı ile birlikte dudaklarından dökülen "işte öğretmenim" sözüyle bitiriyor. Şaşırdım öğretmenim.. Diğer öğrencilerden ise tepki gecikmiyor.. Sınıfta "Cem Yılmaz" varmış da asrın esprisini yapmış gibi, gereğinden fazla bir kahkaha tufanı.. :))

Ben bu durumun yalnızca bana özel olduğunu düşünmüyordum. Gerçi hala düşünmüyorum. Ama öğretmenler odasında durumu öğretmenlere anlatıp da size de böyle oluyor mu, diye sorduğumda olumsuz cevaplar alınca inancım sarsılmadı değil.. Üstelik benim sınıflarda vaka gittikçe ciddileşiyor. Geçenlerde bir öğrencim bana "baba" dedi.. İnanabiliyor musunuz? Bana "Baba" dedi.. :))

Sebebinin psikolojik tahlile ihtiyaç duyduğu bu klinik vakada benim etkim ne kadar bilinmez ama sosyal hayatımda da annesinin elini bırakıp "senin kızın olayım mı, bundan sonra sana anne diyeyim mi?" diye soran akraba çocuklarının da olması hastalığın ilerleyen aşamalarında olduğunu düşündürüyor. 

Sence Yaşayacak mıyım Doktor Bey!!!

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))