Ana içeriğe atla

Game Over


Sanal oyunlarla bir çoğumuz namı değer "snake" oyunu ile tanışmışızdır herhalde.. Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, Adem'le Havva'nın ısırılmış elma'sının henüz markalaşmadığı dönemde en popüler telefon markası polofonik müzik dahi çalabilen nokia telefonlar idi. O zamanlar ergenliğe yeni adım atmış gençler, çocukken komşunun oğlu'nun tetris oyuncağında "bir elde ben oynayabilir miyim" diye saatlerce sıra bekleyen kişiciklerdi. Şimdi ise evvel zamandı ve onların da nokia cep telefonları vardı.  Bu çılgın gençler, sabah güneşi ile başlar akşam ezanına kadar "snake" oynarlardı. O günlerde insanoğlu henüz ne candy cruse'lar ne de farmeville'lerdan haberdardı. 

Günler günleri, aylar ayları kovadı.. Derken bu mutlu insanlar, bambaşka oyunlarla tanıştı. Artık atari'nin yerini playstation almıştı. Kimse uçan kuşları vurma derdinde değildi. Kimse Tetris'teki boşluğu dolduracak çubuğu buldu diye mutlu olmuyordu her nedense.. İşçi elbisesi ile Mario, prensesi kurtarma derdine girmiyordu artık.. Kafalarını çarptıkları tuğlalardan çiçek çıkarmayı, sonsuz çukurlara düşmemek için beş metre yukarı atlamayı başaran kabiliyetli insanlar tek tek yok oluyordu..

Derken "Game Over"larını kaybetti insanlar. Bitmeyen oyunlar yapılır oldu. Yıllarca oynayıp sonunu göremedikleri oyunlar.. "Sonunu düşünen kahraman olamaz" diyerek uyuttular onları.. "Siz kazandınız" yazısına hasret insanlar. Spider Solitaire'daki konfetilere bile razıydılar üstelik.. Ama kimse onları tebrik etmedi. Etmeyecekti. Tavuklarını yemleyip, ineklerini sağdılar diye teşekkürü beklememelilerdi. Yine de vazgeçmediler. Oynamak güzel dediler..

O insanları bilmem ama benim için oyun bitti. Game Over.. Devam edenlere başarılar..

Yorumlar

 1. Oyun oynamayi seven biri olaraktan uzun soluklu oyunlar belli bir yerden sonra sikmaya basliyor ve eskinin oyunlarinin yerini asla tutmuyor. Hala siki bir mario fanatigiyim ve oynarim.istelik hala prensesi kurtaramamayisim her defasinda yeni bir hirsla oturtuyor basina. Arada tetris bile oynuyorum. Yeni oyunlar aslinda hic bir zaman o larin yerini alamayacak çünkü kalici olmayacaklar bence ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İçimizdeki çocuğu her daim canlı tutmak lazım elbet, oynamaya devam.. :))

   Sil
 2. Ne oldu, dünyaya göktaşı mı çarpacak, nükleer bomba mı patlayacak? Gizemli konu... Arkası yarın yapıp izleyici mi sürüklüyorsun?

  Peşin peşin yazayım ben robot değilim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))