Ana içeriğe atla

Bütün Şifrelerimi Deşifre Etmek İstiyorum

Hey gidi eski günler hey..
Çok değil bundan on sene evvel şifre dediklerinde aklımıza sadece şifreli kanal Cine5 gelirdi. Şimdi ise hayatımızın her anı şifreli. Şifreniz yoksa siz yoksunuz!!

E-okul şifresi, Mebbis şifresi, banka kartı şifresi, e- devlet şifresi, ösym şifresi, hotmail şifresi, telefon ekran şifresi, kapı kilidi şifresi, akıllı tahta şifresi, bilgisayar şifresi, facebook, twitter, instagram ve bilimum sosyal medya şifreleri..

-Ne olucak efendim, bütün şifrelerinizi aynı yapın rahat edin. 
-O öyle olmuyor cancağızım.
Hepsinin kriterleri başka başka. Biri der illa büyük harf kullanınız öteki der sayı, işaret, büyük, küçük ne varsa ortaya karışık yapınız. Diğeri en fazla altı haneli olsun, beri ki dördü geçmesin. Ne yazarsan yaz beğenmezler. Bu çok zayıf, bu çok basit, bu kullanılamaz bu bu bu.. İnsanı dinden imandan ederler.

Mesela şöyle derler:
"Şifreniz sıralı harflerden teşekkül edemez, ilk dört hanesi doğum tarihinizi içeremez.." Bir de mütemadiyen "lütfen güvenliğiniz için belirli aralıklarla şifrenizi yenileyin" demezler mi!! İşte o an aklıma gelen bütün küfürleri şifre yapasım gelir.

Bey efendiciğim, küçük hanım, bu nasıl bir çiledir söyleyin lütfen. Her gün bir şifrenizi yanlış ya da hatalı girmek, nasıl bir zulümdür anlatın da bilelim!!!
Her gün operatöre bağlanmak, cansız varlıklarla hasbihal olmak nasıl bir duygudur. 

Bir de şu var ki yemeyin de yanında yatın "lütfen şifrenizi ikinci şahıslarla paylaşmayınız, bir yere yazmayınız" Peki ne yapayım söyleyiniz. Hangi birini aklımda tutayım. Hangi birini yalayıp yutayım. 

Yoruldum vallahi! Karar verdim, tez vakitte kendime bir şifrecibaşı temin edeceğim. Yoksa yakın zamanda kalpten gideceğim. Bu saatten sonra Tanrı'dan tek dileğim, parmak izi teknolojisinin bir an evvel hayatımızın her anında kullanılabilir olması. Bizi bu çileden kurtarmasıdır. Lütfen bu dileğime amin deyiniz ve kabul olmasını sabırla bekleyiniz :))

Yorumlar

 1. Ahaha acaba part time olarak şifrecibaşlığı mı yapsam iyi para var bence bu işte :DD

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de.. İlk müşterin olabilirim :))

   Sil
 2. Haaha :):(al bendende o kadar aynı dertten muzdaribim ve hiiç kusura bakmasınlar yazıyorum buna rağmen sürekli değiştirmek istedikleri için yinede şifremi unuttum! parolamı unuttum! ibaresine tıklamak zorunda kalıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. iste bu yüzden bir şifrecibaşı şart :))

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))