Ana içeriğe atla

El Öpenleriniz Çok Olsun


İlkokuldaydım. Yaş dokuz.. İnce, narin, kibar bir öğretmenim vardı. İki beden büyük pardesü giyerdi. Pardesünün kolları ellerini dahi kapatırdı. Öğretmenler gününde elini öpmek için sıraya girmiştik. Hayatımda bu kadar yumuşak bir eli daha tutmadım zannederim hala.. Çok başka bir duyguydu bu.. Her gün karşında hayran hayran izlediğin insana dokunmak. Onun elini tutmak. Çok başka..

Bugün Miraç Kandili'ymiş.. Sabah çocuklardan öğrendim.. Çok yoğun olduğumdan mıdır, evimde televizyon olmadığından mıdır yoksa takvimlerden haberim yok geçiyor günler diye mi bilinmez kandil olduğunu fark etmememişim. Çocuklar sağ olsun her derstte üzerine basa basa hatırlattılar. Hocam oruçlu musunuz diye sorup durdular. "Malesef" deyince de muzur bir ses tonuyla "anladık" dediler. Yanlış da anlasalar düzeltmedim. Belki de öyle bilsinler istedim bilemiyorum :)) 

Bir sınıfım var beni gereğinden fazla yoran.. Çoğu zaman da üzen bir sınıfım var. Ama bugün her günün aksine çok mutlu ettiler, yüzümü güldürdü, geçmişe döndürdüler.

"Hocam" dedi birisi "Kandiliniz mübarek olsun"
-Teşekkür ederim. Senin de.
-Verin elinizi öpeyim.
-Gerek yok, öpmüş kadar oldun. Hem o kadar yaşlanmadım.
- Olsun hocam öpeyim.

Öğretmen olduğumu belki de ilk defa bu kadar içten hissettim. Çünkü sırayla gelip sarıldı, yanaklarımdan öptü ve kandilimi kutladılar. Bir erkek öğrencim bütün direnme faliyetlerime rağmen elimi öpmeyi ve alnına koymayı başardı. "Yaptım oğlum.." diye diğerlerine de hava atmaktan eksik kalmadı tabi :))

Eski günlere döndüm. İki duyguyu aynı anda yaşadım. İkisi de birbirinden ayrı heyecan ve mutluluk verici iki duygu.. Öğrencileri tarafından bu kadar güzel bir kandil kutlaması alan öğretmen olmak mı öğretmeninin elini öpmeyi başaran öğrenci olmak mı? Hangisi daha kuvvetli bir his bilemedim.

Tek bildiğim çıkarsız, samimi ve safiyane sevmek de sevilmek de çok güzel.
Hayırlı kandiller..
Yorumlar

  1. Hayirli kandiller. Ne guzel bir duygudur degil mi ogretmenin elini opmek. Cok sanslisin guzel anilar biriktiyorsun hayatina dair Ilerde gururla anlatabilecegin. Okul anilarini yaziyorsun ya severek okuyorum ben onlari ^^

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim. Gerçekten çok güzel bir duyguydu. Beğendiğine sevindim :)) Yazmaya devam madem..

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))