Ana içeriğe atla

Allah'a İsyan Edilen Şarkılar


Bir Kur'an dersi nasıl Aleyna Tilki'nin şarkısına bağlanabilir?
Eğer dersi ergenlere veriyorsanız çok zorlanmayacağınızı söyleyebilirim. 

Kâf harfinin mahrecini anlatıyorum. "Kâğıt de kızım" diyorum. "Kağıt" diyor. "Kâzım" de diyorum "Kazım" diyor. Ne yaparsam yapayım Kâf harfini Kaf olmaktan kurtaramıyorum. Tekrar ediyorum:
Kâ..ğıt  Kâ..ğıt

Bir öğrenci "Kâğıt kesiğinden daha çok çok acıtır" diye bir şarkıyı mırıldıyor, harf saklandığı yerden oracıkta çıkıyor. Çocuk ardından "tövbe tövbe" demeyi de ihmal etmiyor tabi  :)

Ardından Temel Dini Bilgiler dersine giriyorum. "Hocam" diyor bir öğrenci, "ben şöyle şöyle bir şey duydum, şu şöyleymiş de böyleymiş, doğru mu?" "Yavrum" diyorum "Eğer bir soru soracaksan Kur'an ve Sünnet çerçevesinde olsun, mışlı mişli olmasın" "Yani bana mış mış la miş miş le gelme" Arka sıralardan bir öğrenci başlıyor "mış mış mış da miş miş miş" diye bir şeyler mırıldanmaya.. 

Yeni neslin şarkı repertuarı bu denli geniş olunca mevzu ister istemez "Müzik dinlemek günah mı?" ya bağlanıyor. Bu sorunun çok basit bir cevabı bulunuyor elbette. İçeriğinde isyan, şirk gibi ögeler barındırmayan müzikleri dinlemek ya da söylemek haram değildir,
en kötü ihtimalle mekruh denilebilir. O da çok zorlarsak..

Mesele bunun ardından başlıyor, Peki hangi şarkılarda isyan ve şirk ögeleri bulunuyor? Hangi şarkıda bulunmuyor desek daha kolay bir sonuca ulaşırız şüphesiz. Yine de böyle bir liste yapmak lazım sevabına. Youtube'da gezinirken Nihat Doğan'ın bir videosuna rastladım, o da bu konunun altını çizmiş bugün. Sümme haşa dinden çıkarsınız aman dikkat demiş. Son zamanlardaki yorumlarına ve konuşmalarına bakınca Dosta doğru programından Nihat Hatipoğlu'nu alıp Nihat Doğan'ı koysalar daha çok reyting getirir diye düşünmekten kendimi alamadım doğrusu. 

Sözün özü madem bu konu gündeme geldi bir başka yazımda sizin için içerisinde şirk ve isyan barındıran şarkıları derlemek istiyorum. 
Bilinçli Müslüman olmak şart :))

Yorumlar

  1. konuyla çok alakalı bir yorum olmayacak canım ama kanayan yarama parmak bastın napayım :)yazının başında verdiğin "kâğıt" "kâzım" örneklerini senelerdir herkese anlatmak zorunda kalıyorum NEDEN??? Çünkü benim adımda da var :( tabi beyhude bir uğraş maalesef gençler KAĞIT diyor birde ne fark eder hocam diyorlar bende tamam o zaman " MART AYINDA GÖKDEN KÂR YAĞDI, YOLLARI KAPATTI" diyorum!!!!!!!!!!!

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))