Ana içeriğe atla

Kitap Notları- 2017

Blogların kitap tanıtım yazılarını takip etmeyi seviyorum. Bir kitap herkes için farklı şeyler ifade eder. Adı aynı olsa da okunan kitap farklıdır aslında. Hep bir kitap arkadaşım olsun isterim. Aynı kitabı okuyup farklı şeyler anlasak, sonra anladıklarımızı birbirimize anlatsak.. Fakat mevcut çağda Facebook arkadaşlığının ötesini hayal delilikle eş değer. 

2016 yılında bolca kitap okudum elhamdülillah. Belki de çok uzun zamandan sonra bağımsız olarak bu kadar çok kitap okudum. Her biri ayrı telden çalan kitaplardı bunlar. Tam bu esnada çalışma masamın üzerindeki kitaplara bir göz gezdirdim de Tarih, Psikoloji, Deneme, Otobiyografi, Roman olmak üzere bir çok türde eser okumuşum. 

Çook geçmişten gelen bir adetim vardır. Okuduğum kitaplarda beni etkileyen yerlerin altını çizer, sonra onları "Kitap Defteri"me yazarım. Kitap defterimde her sayfa okuduğum bir kitaba aittir. Bir sayfada okuduğum kitabın adı, yazarı, içeriği, okunduğu tarih ve kitaptan alıntıladığım cümleler yer alır.

Bu yazımda bu sene okuduğum kitaplar ve onlardan alıntıladığım birer cümle paylaşmak istedim. Bakalım benim ilgimi çeken cümleler sizi de benim kadar etkileyecek mi?

1. Kitap: Müslümanca Yaşamak/ Rasim Özdenören

"Hikmetle bakan göz için, harikanın ötesindeki harikayı gizleyen perde de bir harika iken, hikmetsiz göze her harika bir perdedir"

2. Kitap: Gandi/ Gandi

"Tanrı ile dost olmak isteyen ya yalnız kalmalı ya da herkesi kucaklamalıdır"

3. Kitap: Sarayın Kutsalları/Talha Uğurluel

Şerefü'l Mekan Bi'l Mekin (Mekanı şereflendiren o mekanın sahibidir)

4. İslami Hareket Öncüleri/Hayrettin Karaman

"İslam güneşi asla batmaz, bir ufuktan çekilirken diğerinde yükselir"

5. Fatih Sultan Mehmet/ Yavuz Bahadıroğlu

"Ölüm bir Tebdil-i Mekandır. Tebdil-i Mekanda ferahlık vardır"

6. Puslu Kıtalar Atlası/ İhsan Oktay Anar

Bu kitapta hiç bir satırın altını çizmedim çünkü... 
Çünkü bu kitap "sanat filmi" gibiydi. 


Bugünlük bu kadar yeter, arasıra bu tarz yazılar yazmayı düşünüyorum. Şimdilik Allah'a emanet :))

Yorumlar

 1. Kitap defteri fikri çok hoş gerçekten ben de yapmak istiyorum umarım bu tip yazılarının devamı en kısa sürede gelir beğenerek okudum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim. Yazmaya devam edeceğim inşallah. Kitap Defteri'ni hiç düşünmeyin hemen yapın. Geriye dönüp yazdıklarınızı okuduğunuzda aynı kitapları yeniden okumuş gibi oluyorsunuz. Bir hazine gibi düşünün, her daim bir birbirinden değerli cümleler biriktirdiğiniz..

   Sil
 2. Bende çok beğendim semavicim hem bu tür yazılar yazma fikrini hemde kitap defteri fikrini umarım en kısa zamanda ders kitaplarından kafamı kaldırıp kendi istediğim kitapları okuma devresine geçebilirim işte o zaman bu fikri uygulayacağım inşallah!

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

İLAHİYAT OKUMAK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Malum bu hafta Lys sınavı var. Ardından üniversite tercihleri başlayacak. Adaylar heyecanlı, ne okumak istediğine yıllar önce karar verenlerin yanında hala kararsız olanlar var. 

Olur da kazara aklından "İlahiyat okusam mı acaba" diye geçiren birileri çıkar. İşte bu birileri için İlahiyat okumuş ablaları olarak acı gerçeklerden bahsedeceğim. Kararlarını bu gerçekler üzerinden yapmaları daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. 

En başta şunu söyleyeyim ki kimse benim kadar bu bölümü okumak istememiştir ve bundan sonra da istemeyecektir diye düşünüyorum. O yüzden söyleyeceklerime iyi kulak verin bence.

İlahiyat fakültesi bir çok üniversitede 5 senelik bir eğitim dönemini kapsıyor. (istisnalar var tabi) İlk sene hazırlık adı altında Arapça eğitim veriliyor. Bir de şanslıysanız Arap bir hocanız oluyor. Okulun en eğlenceli ve en rahat geçilen dönemi de bu dönem oluyor. En iyi arkadaşlıklar da bu dönemde kuruluyor.

Eğer ilahiyat okumayı göze alıyorsanız haftada 5 gün, cuma saati sohbet pr…

Koreliler Müslüman Olmak İsterse Ne olur?

Koreseverler iyi bilir ki Korelilerin çok büyük bir kısmı Ateisttir. Bunun yanında Hristiyan, Budist çok az da Müslüman olan vardır. Peki sizce Kore kültürü en çok hangi dini kabullenmeye yatkın. Yani bir din seçecek olsalardı onlara en uygun din hangisi olurdu?

Bir Müslüman Teolog adayı olmam sebebiyle bütün insanların fıtratı gereği Müslüman olmaya daha yatkın olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yazımda çok objektif olabileceğimi zannetmiyorum. Ama elimden geleni yapacağım.
Kore kültürüne baktığımızda "aile"ye verilen değeri görmek mümkün. Aile bağları çok kuvvetli.
Geleneklerinde büyüklere saygı ön planda. Dürüstlüğe, çalışmaya (yani helal para kazanmaya) önem veriyorlar. Evlerine asla ayakkabı ile girmiyorlar. Sabahları erken kalkmayı tercih ediyorlar. Daha güneş doğmadan uyandıklarını görmek mümkün. (sabah namazı vaktine denk geliyor )
Evlenirken ailelerinden izin alıyorlar. Evlilik dışı ilişkiyi hoş karşılamıyorlar.
Bunun yanında alkol tüketimi çok fazla. Domuz eti ve bilumum …

İlahiyat'çı Kızların Profil Fotoğrafları

İlahiyatçı Hanımların profil fotoğrafları 5 türdür:
Bekar ve Gelenekçiler: 
Profillerini çoğunlukla çiçek böcek fotoğrafları süsler. Bazen "و " harfi kullanırlar. Son trendleri ise "hiç" yazısıdır.Bekar ve Modernistler: 
Profillerinde çoğunlukla arkası dönük fotoğrafları vardır. Bazen yüzlerini de görmek mümkündür, onda da çook uzaklara dalıp gitmişlerdir.


Nişanlı ve Gelenekçiler: 
Profil fotoğraflarında iki el görmek olasıdır. Eller bahane alyansı göstermek şahanedir.

Nişanlı ve Modernistler:
Profil fotoğraflarında genellikle müstakbel eş adayları ile beraber çekindikleri bir fotoğraf vardır.


Evliler:
Evli bayanların profili standarttır. İlahiyatçısı da doktoru da öğretmeni de ev hanımı da profilini çocuklarının fotoğrafları ile süslerler.

 :))